arama

İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

İspanya, Avrupa ve dünyada son yıllarda gelişen ve bir kültüre dayanan bir eğitim sistemine sahip ülkelerden biridir. Yapı bakımından İngiltere eğitim sistemiyle oldukça benzerlik göstermektedir. Yüksek lisans eğitimi de İngiltere’de olduğu gibi 60 AKTS’den oluşup bir yıl sürmektedir. Ancak isteğe bağlı 120 AKTS olan iki yıllık yüksek lisans programları da bulunmaktadır. Fakat İspanya’da bulunan yüksek lisans programlarına Yüksek Öğretim Kurulu denklik vermemektedir. Bu yüzden Türkiye’ye dönmeyi ve doktora yapmayı düşünen adaylar için dezavantaj yaratmaktadır.

İspanya’da Yaşam koşulları

İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi almak isteyen öğrenciler için merak konularından biri de yaşam koşullarıdır. İspanya oldukça ekonomik bir ülkedir. Aylık ortalama 600 ile 800 Euro arasında bir para ile çok rahat geçinmek mümkündür. Örneğin herhangi bir lokantada 10 Euro gibi bir ücretle bir öğün yemek yenilebilir. Aylık ulaşım bedeli ortalama 50 ile 70 Euro arasında değişmektedir. Bir fincan kahve 1,50 Euro, Sınırsız internet aylık 33 Euro, aylık fatura toplamı 120 Euro, sinema bileti 10 Euro civarında tutmaktadır. Ayrıca İspanya’da yarı zamanlı çalışma izninizde olacaktır.

 

İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi almak için gerekenler

İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi İngilizce ve İspanyolca olarak iki ayrı program dahilinde verilmektedir. Türkiye’den başvuru yapabilmek için lisans diplomanızı tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Daha sonraysa hangi dilde yüksek lisans programına başvurulduysa o dil için yeterlilik ispatı gerekmektedir. Bunların dışında ise başvurulan bölümlerin farklı şartları bulunabilmektedir. İngilizce yüksek lisans programına kayıt yaptıran öğrenciler akademik yıl süresince İspanyolca kursu almaktadırlar. Ayrıca İspanya öğrencilere staj imkanları sunmaktadır. Bir Avrupa ülkesinde yapılan staj mesleki yeterlilik açısından oldukça önemli yer tutmaktadır. İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi gün içerisinde öğleden sonra verilmektedir. Bunun nedeni üniversitelerde gün içinde programların saatlerinin derecelere göre belirlenmesinden kaynaklanmaktadır.