İrlanda’da Eğitim ve Yaşam

By Yurtdışında Eğitim

İrlanda, sıcakkanlı insanların yaşadığı, muhteşem bir doğaya sahip ve zengin kültürü içerisinde bulunduran bir ülkedir. Aynı zamanda adeta Avrupa’nın silikon vadisi haline gelmiştir. Birçok büyük şirketin bu ülkede merkezleri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak eğitim kalitesi konusunda da her geçen gün daha ileriye gitmektedir. Bu sebeple yurt dışından birçok öğrenci lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimleri için İrlandayı tercih etmektedir. Ülkede ana dil olarak İngilizce kullanılması sebebiyle de yurt dışında dil kursu almak isteyen insanlarda İrlandayı tercih etmektedir. Ayriyeten lisans, yüksek lisans, doktora ya da dil kursu için ülkeye gelen öğrencilere yarı  zamanlı çalışma imkanı sunması ülkeyi cazip hale getirmektedir. Eğitim dönemleri dışında ülkede kalmaya devam ederseniz çalışma izni tam zamanlı hale gelmektedir. İrlanda’da eğitim hayatınızın sonunda bir yıl süreyle oturma iznine de sahip olacaksınız. Bu süre içerisinde İrlanda size iş arama hakkı tanımaktadır.

İrlanda’da Eğitim

İrlanda, Avrupa’da ve dünyada kaliteli eğitim anlayışında önde gelen ülkelerden biridir. Her geçen gün bu kaliteyi üst sıralara taşıması da öğrencilerin tercihini bu ülkeden yana kullanmasını sağlamaktadır. Ayriyeten İrlanda’da Eğitim alan öğrencilere sunulan şartlar da hayli iyi seviyededir.

İrlanda’da Yaşam

İrlanda, Kuzey Avrupa’da ve Britanya adalarında yer alan bir ülkedir. Buna bağlı olarak hava şartları oldukça soğuktur. Kış aylarında genellikle yağmur ve rüzgarın altına giren ülkede yaz ayları ise ılıman bir hava ile geçmektedir. Yaz aylarında hava genellikle 15 ile 20 derece bandında seyretmektedir. İrlanda’da konaklama her şey dahil yıllık 10 bin ile 15 bin Euro arasında değişmektedir. Başkent Dublin’de değilde başka bir şehirde yaşıyorsanız bu ücretler daha düşük seviyelere inecektir. Ülkede öğrenci olarak barınanlar için indirimli toplu taşıma hakkı bulunmaktadır.

 


Yorum yapın