arama

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

İngiltere, yüksek medeniyetlerin ve güneşin asla batmadığı bir ülke olarak bilinir. Aynı zamanda çok uzun yıllardan gelen kültürlü ve köklü bir eğitim anlayışına sahiptir. Öyledir ki bazı üniversitelerin ne zaman kurulduğu net olarak bilinmemektedir. Tarihi bin yıla dayanan üniversitelere sahiptir.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi almak için şartlar nedir?

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi alabilmek için öncelikle lisans mezuniyet ortalamanızın 4 üzerinden en az 2,00 olmalıdır. Bu ortalama bazı üniversiteler için 4 üzerinden 3,00 olması gerekmektedir. Bir diğer şart ise transkript belgenizin iyi olmasıdır. TOEFL puanınızın yeterli olması yani iyi derecede İngilizce yabancı dil seviyesine sahip olmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında akademisyenler tarafından yazılmış olması gereken en az 3 tane referans mektubu önemlidir. Son olarak ise öz geçmiş ve kendi cümlelerinizle yazacağınız bir iyi niyet mektubu gereklidir. TOEFL puanı ya da mezuniyet ortalamanız yeterli değilse pre master olarak adlandırılan hazırlık sınıfına tabii tutulabilirsiniz. Bu program seviyenize göre 11 ile 33 hafta arasında sürebilmektedir. Pre master programı dışında yüksek lisans öncesi ve haziran ile eylül arasında olmak üzere pre session programı vardır. Bu program ise 4 ile 12 hafta  sürmektedir. Bu program TOEFL puanı yeterli olup konuşma becerisi düşük olan öğrenciler için açılmaktadır.

Yüksek Lisans Eğitimi için İngiltere tercih sebepleri

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi 1 yıl sürmektedir. Yarı zamanlı eğitimi tercih ederseniz bu süre 2 yıl olmaktadır. İngiltere’de yüksek lisans sanat, bilim, eğitim, sosyal bilimler ve hukuk gibi dalların çatısı altında verilmektedir. İngiltere’de konaklama imkanları oldukça ekonomiktir. Öğrenci evlerinin kirası 300 ile 800 Sterlin arasında değişmektedir. Dünyanın en iyi üniversitelerini barındırması ve kısa sürede yüksek lisans eğitimi vermesi tercih sebepleri arasındadır. Üstelik dünya dili olan İngilizce’nin ana vatanı olması da tercih sebebini arttırmaktadır.