İlahiyat Fakültesi Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

İlahiyat Fakültesi Bölümü Hakkında Bilgiler

İlahiyat Fakültesi Bölümü programının  amacı; Başta İslam olmak üzere, farklı dinleri bilimsel açıdan incelemek ve inananları din hakkında aydınlatıcı bilgilerle bilgilendirecek, din adamları yetiştirmektir. Kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılan din adamlığı konusunda da, bölümü okuyan kişilere yol gösterici niteliktedir.

İlahiyat Fakültesi Bölümü Dersleri

İlahiyat fakültesinde Arapça Kur’an-ı Kerim öğrenimi için, 1 yıllık hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Bu sınıftan sonra ise Tefsir yani Kuran-ı Kerim’in yorumlanması, Hz. Peygamberin hadislerinin yorumlanması, dinler tarihi, din felsefesi, din psikolojisi, İslam hukuku ve din sosyolojisi gibi derslerde verilmektedir.

İlahiyat Fakültesi Bölümü İçin Gereken Nitelikler

İlahiyat Fakültesi bölümünde okumak isteyen öğrencilerin akademik yeteneğe sahip olmalarının yanı sıra, sözlü düşünme yeteneğine de sahip kimseler olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin kendi düşünceleri ve bilgilerini başka insanlara aktarma yeteneklerinin olması da, bu bölüm İçin aranan niteliklerden bazılarıdır. Öğrencilerin psikoloji, felsefe, sosyal psikoloji, sosyoloji, tarih ve din konularına meraklı olmaları gerekir.

Bölümden mezun olduktan sonra bölümle ilgili alanlarda çalışmak isteyen kişilerin, yeni şeyler öğrenmeye açık, hoşgörülü, sabırlı olmaları ve toplum içinde örnek teşkil edecek kimseler olmaları beklenmektedir.

Bölüm Mezunları Hangi Unvanla Nerelerde Çalışırlar?

İlahiyat Fakültesi Bölümü mezunları, “İlahiyatçı”  unvanı ile anılırlar. Fakülteden mezun olanlar eğitici, öğretici, bilgilendirici ve buna bağlı olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni görevi yapabilirler. Müftülüklerde görev yapacak kişiler ise,  ilçelerde ki ibdethanelerin ve bu ibadethanelerde çalışan imam ve müezzinlerin yöneticiliğini yapmaktadır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ise, ilköğretim okullarında, liselerde ve üniversiteye kalmaları durumunda üniversitelerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak görev yaparlar.

Bölüm mezunları ayrıca, camilerde imamlık görevlerinde de bulunabilirler. Vaiz olarak görev yapan İlahiyat fakültesi mezunları ise, halkın yararına birleştirici konuşmaların yanı sıra, halkın çeşitli sorularına dini boyutlarda yanıtlar verir. İlahiyat Fakültesi Bölümü mezunları bu görevleri üstlenerek, başta İmam Hatip Okulları olmak üzere, orta dereceli okullarda Din ve Ahlak derslerine yönelik eğitimler verirler.

Müftülüklerin çeşitli alanlarında görev yapan fakülte mezunları, genellikle imam olarak taşra ve merkez camilerde görev alırlar. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde de çeşitli görevlerde çalışabilecek İlahiyat Fakültesi Bölümü mezunları, üniversitelerde öğretim ve araştırma görevlisi olarak görev alabilmektedirler. İlahiyat fakültesi bölümüne, sözel puan türü ile giriş yapılmaktadır.


Yorum yapın