arama

  İktisat Bölümü Hakkında Bilgiler

  İktisat Bölümü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  Ulusal ve uluslararası haberlerin hevesli bir takipçisiyseniz ya da iş ve finans sektörleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, ekonomi bölümüne göz atmak faydalı olabilir. Her ne kadar ilk bakışta iktisat parayla ilgili olsa da, temelde insan odaklı bir konudur.

  İktisat nedir?

  Her şeyden önce iktisat nedir sorusuna cevap verebilmeniz gerekmektedir. Sosyal bilimler grubunun bir parçası olan ekonomi, finansal durum ve kararlara etki eden konuların tüm yelpazesini araştırır. Ayrıca üretimden tüketime kadar olan tüm ekonomiyi, dünyanın kaynaklarının bireyler ve kuruluşlar tarafından nasıl kullanıldığını ve dağıtıldığını inceler. Bu, yerel ve küresel düzeyde siyaset, sosyoloji, hukuk, psikoloji, coğrafya ve tarih alanlarını ile birlikte çalışır.

  İktisadın iki büyük damarları mikroekonomi ve makroekonomidir. Mikroekonomi, hane halkı, şirketler, alıcılar ve satıcılar gibi bireysel temsilcilerin davranış ve etkileşimlerine bakar. Makroekonomik, tüm ekonomileri ulusal veya küresel ölçekte analiz eder. İşsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme, para ve maliye politikası gibi konuları inceler.

  İktisat Bölümünden Neler Beklenebilir?

  İktisat bölümü genellikle seminer sunulan, yazılı ödevler, konferansların karışımı olarak öğretilir. Üniversiteye bağlı olarak notlarınız sınavlar, kurs ödevleri veya proje raporları ile belirlenebilir.

  İktisat bölümündeki lisans eğitiminiz, bir miktar matematiği de içerecektir, fakat genellikle, daha nicel modüller karşınıza çıkacaktır. Bazen de sosyoloji ve psikoloji gibi ilgili sosyal bilimler alanlarında bir araya gelecektir.

  İktisat bölümü, öğrencilerin ekonomik teoriyi ampirik araştırmalarla birleştirmesini, kamu politikası, iş ve finans alanlarında soruları araştırmak için istatistiksel teknikleri kullanmasını gerektirir. Bu yüzden problemleri analiz etme becerisine ve çevrenizdeki dünyayı anlamak için bir hevesinizin olması gerekir.

  Ekonomi bilgisayar bilimi, mühendislik, tarih, hukuk, sosyoloji, yönetim, matematik, modern diller ve politika gibi konularla eşleştirilmiş olarak da karşınıza çıkabilir.

  Mikroiktisat teorisi, makroekonomik teori ve ekonometri (matematik, istatistiksel yöntemler ve bilgisayar bilimlerinin ekonomik verilere uygulanması) gibi temel ekonomi konularını öğrencilere sunarak ekonomi eğitimine başlanacaktır. Diğer çekirdek modüller matematik, istatistik, iktisat teorisi tarihi ve uygulamalı ekonomi içerebilir. Dahası, öğrenciler uzmanlaşacakları ekonomi alanlarını seçme fırsatına sahip olurlar. Mevcut seçeneklerin çeşitliliği, kuruma bağlı olarak değişecektir.

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.