Hükümet Memur Zammı Teklifini Güncelledi

By Eğitim Haberleri

2020-2021 Toplu Görüşmeleri sürerken geçen hafta ilk teklifini veren hükümet yetkilileri memur zammı için yaptığı ilk teklifi revize ederek güncelledi. Görüşmelere sırasında yaptığı teklifi memurlar adına görüşmeleri yürüten Memur-SEN yine beğenmedi.

Müzakerelerin sürdüğünü belirten Memur-SEN, hükümetin yaptığı yeni teklifin görüşmelerin ruhuna uymadığını belirterek gerekirse nihai aşamada Hakem Kuruluna gideceklerini söyledi.

İlk teklife tepki gösterdiklerini, ek göstergenin hiç yer almamasına tepkilerin anlaşılmadığı yönünde yorumlayan Memur-SEN, genel merkezinde başkanlar tarafından yeni yapılan zam teklifi basın mensuplarının önünde değerlendirildi.

Hükümetin yeni teklifi ne?

Hükümet 2020 yılı için % 4 + % 4, 2021 yılı için ise % 3 + % 3 olarak teklifini güncelleştirdi. Bu yeni teklif de beklentileri karşılamadı. Yetkili sendika başkanı Ali YALÇIN bu konuyla ilgili;

” Önemli bir aşamaya geldik. Müzakere süresi yeterli değil ve zam oranları düşük. Yeni zam teklifi iyileştirilebileceği yönünde umut vermiştir ancak bu oranların kabulü söz konusu değildir.

Hükümet kanadındaki sözcü Bakan SELÇUK ise; bu oranlara olumlu yaklaşılmalıdır. Yapıcı bir müzakere süreci yürütüyoruz. Herkes bu iyi niyeti anlamalı diyerek yaptıkları teklifin bir anlamda makul olduğunu belirtmiş oldu.

Yetkili sendika başkanlar kurulu ise bu son teklifin gözden geçirilmesi ve nihai olarak sunulmaması adına 2 günlük müzakere süreci daha istediklerini ve hükümetin bu süreçte zam teklifini iyileştirmesi gerektiğiniz söyledi. Hakem Heyetine gitmeye dönük bir teklifin verilmemesi konusunda beklenti içinde olduklarını yineledi.

Aksi takdirde bu oranlar ile sözleşme masasından çözüm çıkmayacağını savunan sendikalar böylelikle yeni teklif beklediklerini yinelemiş oldular.

İşçi zammı ile memur zammı neden farklı?

Daha önce sonuçlanan görüşmelerde kamu işçilerine % 8 zam oranı gibi bir artış teklif edilirken memurlara sunulan % 4 oranındaki artış arasında neden fark oluyor. Kamu işçileri neden daha yüksek alabiliyor?

Bu soru artık kafaları kurcalamaya başladı. İşçilerin zam oranının memurlardan yüksek olduğuna dikkat çeken sendikalara cevap ise sosyal medya üzerinden geldi.

İşçilerin grev haklarının olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları memurlara böyle bir hakkın tanınmadığını, grev yaptıkları zaman ise soruşturma geçirdiklerini beyan ettiler. Bu yüzden işçiler ellerindeki grev hakkına istinaden daha yüksek pazarlık gücüyle masaya oturuyorlar.

Yorum yapın