Hukuk kazanmak için gerekenler

By YKS

Toplumda değer gören en saygın mesleklerden olan avukatlık, hakimlik ve savcılık için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Hukuk fakülteleri eşit ağırlık puan türünden öğrenci alan en yüksek puana sahip fakültelerdir. Hukuk eğitimi oldukça zorlu geçen sayılı üniversite eğitimlerinden biridir. Üniversite ismi fark etmeksizin zorluğu içinde barındıran hukuk fakültelerini okumak kadar kazanmak da oldukça zorludur. Hukuk kazanmak için oldukça düzenli bir çalışmayla birlikte bütün derslere de dikkatli çalışılmalıdır.

Hukuk kazanmak için sınava nasıl hazırlanmalı?

Hukuk kazanmak için temel yeterlilik testi ve alan yeterlilik testine oldukça iyi çalışmak gerekmektedir. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda hukuk gibi önemli bölümler kazanabilmek için oldukça sıkı bir çalışma ve disiplin gerekmektedir. Eşit ağırlık türünden öğrenci alan bir bölüm olmasından kaynaklı olarak sınavda yer alan bütün derslere oldukça iyi hazırlanılmalıdır.

Hukuk kazanmak hangi derslere önem verilmeli?

Hukuk kazanmak için yeni sistemde her dersten soru kaçırmamak gerekmektedir. Eski sistemde sözel ağırlıklı eşit ağırlık puanından öğrenci alan hukuk fakültelerini sözeli kuvvetli öğrencilerde tercih edebiliyordu. Yeni sistemdeyse eşit ağırlık puanı yalnızca 1 puan türüne düşürüldü. Puan türü bire düşünce matematik ağırlığı, Türkçe dersine oranla daha fazla oldu. Bu yüzden hukuk fakültesine hazırlanan bir öğrencinin alan yeterlilik testinde matematiğe daha çok önem vermesi gerekmektedir. Eşit  ağırlık puan hesaplamasına temel yeterlilik testinde %13 Türkçe, %7 sosyal bilimler, %13 matematik ve %7 fen bilimleridir. Alan yeterlilik testindeyse %30 matematik, %18 Türk dili ve edebiyatı, %7 tarih-1 ve %5 coğrafya-1 sorularıdır. Ağırlığa bakıldığında ortalama hukuk kazanmak isteyen bir öğrenci, temel yeterlilik testinde 100 net, alan yeterlilik testinde ise 60 ile 65 arası net yapması gerekmektedir. Eşit ağırlık puanıyla öğrenci alındığından her dersin ağırlığı birbirine yakın ve her ders oldukça önemlidir.


Yorum yapın