arama

Hollanda’da Üniversite Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Anadili İngilizce olmadığı halde İngilizce eğitim veren ilk Avrupa ülkesi olan Hollanda yurt dışında üniversite okuyanlar için oldukça popülerdir. İki binin üzerinde program %100 İngilizce ile verilmektedir. Bu durum uluslararası tercih edilmeyi de arttırmaktadır. Halkın %94’ünün akıcı şekilde İngilizce konuştuğu Hollanda’da nüfusun %22’sini yabancılar oluşturmaktadır. 164 farklı ülkeden 100 binin üzerinde üniversite öğrencisi barındıran Hollanda’da Üniversite eğitimi almak uluslararası bakımdan oldukça avantajlıdır.

Hollanda’da Üniversite Eğitimi

Dünyadaki ilk 200 üniversite arasında 10 üniversite barındıran Hollanda’da üniversite eğitimi almak oldukça kalitelidir. İngiliz eğitim sistemine ve geleneğine benzerliğiyle dikkat çeken Hollanda eğitim sistemi bu sayede yurt dışından oldukça öğrenci çekmektedir. Ülkede üniversitelerde eğitim alan her 10 öğrenciden biri yabancıdır. Aynı zamanda İngilizce dilinde eğitim veren diğer ülkelere oranla oldukça ekonomik bir eğitim vermektedir. Eğitim alırken haftada 10 saat çalışma izni veren Hollanda, yaz tatillerinde ülkede kaldığınızda size tam zamanlı çalışma izni vermektedir. Mezun olduktan sonraysa 1 yıl boyunca ülkede serbestçe yaşama hakkı vermektedir.

Hollanda’da Akademik Eğitim Sistemi

Hollanda eğitim kalitesi bakımından oldukça iyi durumdadır. Ülkede 4, 5 ve 6 yıllık olmak üzere 3 çeşit lise türü bulunmaktadır. WMBO adı verilen okullar meslek eğitimi vermektedirler ve 4 yıllıktır. HAVO adı verilen okullar 5 yıllık ve yüksek dereceli teorik eğitim vermektedir. VWO adı verilen liseler 6 yıllıktır ve buradan mezun olanlar üniversitelere sınavsız şekilde geçmektedirler. Üniversite eğitimiyse HBO adı verilen meslek üniversiteleri, meslek yüksek okulları ve normal üniversiteler olarak üçe ayrılmış durumdadır. HBO adı verilen okullarda eğitim süresi 3 yıldır ve YÖK lisans denkliği vermektedir. Hollanda’da lisans süresi bölüme göre değişmektedir. Diş hekimliği ve felsefe 5 yıl, eczacılık ve veterinerlik 6 yıl, uygulamalı bilimler 4 yıl 240 AKTS ve diğer üniversiteler 3 yıl 180 AKTS eğitim vermektedir.