Hayvansal Üretim Bölümü Hakkında Bilgiler

By Genel

Hayvansal Üretim Bölümü Hakkında Bilgiler

Besinlerinden yararlanılan hayvan türlerinin üretimleri konusunda, nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan Hayvansal Üretim Bölümü, kolay diye tabir edebileceğimiz üniversite bölümleri arasında yer almaktadır.

Hayvansal Üretim Bölümü Dersleri

Tarımsal ekoloji, tarım ekonomisi, jeoloji, zooteknik, genetik, anatomi fizyoloji, bitki koruma, üreme biyolojisi, hayvansal beslenme fizyolojisi, et ve et ürünleri teknolojisi, hayvan ıslahı ve hayvansal üretimde organizasyon gibi dersler, uygulamalı olarak okutulmaktadır. Hayvansal Üretim Bölümünde ayrıca temel dersler de verilmektedir.

Bölüm İçin Aranan Nitelikler

Bu bölümde okumak isteyen kişilerin biyoloji ve temel bilimler gibi derslerde, başarılı olması beklenmektedir. Ayrıca genel anlamda akademik yeteneğe sahip olmaları, fiziksel anlamda dayanıklı olmaları, araştırma ve inceleme meraklarının olması ve hayvan yetiştiriciliğine ilgi duymalarıda, aranan diğer şartlar arasında yer almaktadır.

Bölüm Mezunları Hangi Unvan ile Ne iş Yaparlar?

Hayvansal Üretim Bölümünden mezun olan kişiler, “ziraat mühendisi“ unvanı ile anılırlar. Bu alanda kendisini yetiştiren ziraat mühendisleri; et, süt, deri gibi ürünlerinden çeşitli şekillerde yararlanılan hayvanların, verim oranlarının artırılması ve elde edilen bu ürünlerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi aşamalarında görev yaparlar. Ayrıca ziraat mühendisleri hayvanlardan sağlıklı ürünlerin elde edilmesi konusunda da, hayvan üreticilerine yardımcı olurlar.

Bu bölümden mezun olan kimseler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı bulunan çeşitli çiftliklerde, hayvan üretimi yapan özel çiftliklerde görev alabilirler. Ayrıca hayvanlardan elde edilen ürünlerin işlenmesine yönelik çalışma faaliyetlerini sürdüren farklı sanayi kuruluşlarında, kendilerine iş bulabilirler. Ayrıca hayvan ürünleri ile ilgili çalışmalar yapan laboratuvarlarda, iş bulma imkânlarına da sahiptirler. Ziraat mühendisleri bunun yanı sıra, kendilerine ait özel işletmede kurabilirler. Sayısal puan türü ile girilen bölümden mezun olan ziraat mühendisleri, doğru yerde doğru konumda iş bulmaları halinde, iyi bir maaşa sahip olabilirler.

Yorum yapın