Gazetecilik Bölümü Hakkında Bilgiler

By Genel

Gazetecilik Bölümü Hakkında Bilgiler

Gazetecilik Bölümünün amacı; haber kaynağından alınan haberleri, yazılı ve görsel basına ulaştırma aşamasına kadar, tüm işlemlerin takibini sağlayacak, temel becerilerin kazandırılmasına yönelik donanımlı elemanlar yetiştirerek, bu alanda araştırmalar yapılmasını sağlamaktır.

Gazetecilik Bölümü Dersleri

4 yıllık bölümler arasında yer alan Gazetecilik Bölümü kapsamında ilk senelerinde; psikoloji, siyasi tarih, sosyoloji, istatistik, hukuk, temel sosyal bilimler ile ekonomi gibi dersler okutulmaktadır. Sonraki dönemlerde ise fotoğraf, basın yayın tekniği, basın ekonomisi ve işletmeciliği, gazetecilik ve bilişim konularında dersler verilmekte ve uygulamalı olarak işlenmektedir.

Gazetecilik Bölümü İçin Gereken Nitelikler

Bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin sosyal araştırma konularına meraklı, sözel yeteneğini iyi kullanabilen ve diğer insanlar ile iletişim kurmaktan hoşlanan kimseler olması gerekir. Aynı zamanda gazetecilik bölümü okumak isteyen kişilerin Türkçe, yabancı dil, sosyal bilimler ve halkla ilişkiler gibi derslerde başarı sağlaması beklenmektedir.

Bölüm Mezunlarının Aldıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Gazetecilik Bölümünden mezun olan kişiler farklı basın yayın merkezlerinin taşra bürolarında ya da merkez ofislerinde, “muhabir“ olarak görev alabilirler. Muhabirlik görevi yapan kişilerin en önemli görevleri güncel haberleri toplamak ve bu haberleri kısa, anlaşılabilir ve ilgi çekici bir şekilde basılı yayın organlarında yazmaktır.

Muhabirler belli bir alanda uzmanlaşarak, gazetelerin bu alanlarında da görev alabilirler. Örneğin polis muhabiri, spor muhabiri ve savaş muhabiri gibi alanlar, bunun için bir örnektir. Gazetecilerin çalışma saatleri, diğer meslek gruplarına göre oldukça esnek olup, çalıştıkları kurumun kurallarına göre değişiklik göstermektedir. Gazetecilik mesleği, oldukça fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Doğru haber sunmak gibi kutsal bir görev sayılabilecek gazetecilik mesleğinde, bazen bir röportajı yerine getirebilmek günler alabilmektedir. Bir haberin peşinden günlerce koşmak, zor koşullarda evlerinden günlerce uzakta çalışmak ve bazı durumlarda da kendi hayatlarını dahi tehlikeye atmak gibi, oldukça meşakkatli görevleri yerine getirebilirler.

Tüm bu zorluklara rağmen, gazetecilerin aldığı maaş aslında pek de tatmin edici değildir. Gazetecilik Bölümü mezunları genel olarak basılı yayın organlarında görev aldıkları gibi, televizyonlar gibi görsel yayın kuruluşlarında da görev alabilirler. Gazetecilik mesleğinin ülkenin ekonomik koşullarından etkilenen bir meslek olması sebebiyle, iş bulma şansları bulundukları ülkenin ekonomik koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak kendi alanında kendisini iyi bir şekilde yetiştirmiş gazeteciler, çok daha rahat bir şekilde iş bulabilirler.

Yorum yapın