arama

Fransa’da Yüksek Lisans Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Fransa, Avrupa ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Kültür ve turizmin öne çektiği Fransa eğitim kalitesiyle de Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biridir. Eğitim kalitesi uluslararası düzeyde Fransa’nın öğrenci göçü almasını da sağlamaktadır. Fransa’da yüksek lisans ise M1 ve M2 olmak üzere iki aşamada verilmektedir. M1 ve M2 ayrı şekilde birer yıl sürmektedir. M1 programını tamamlayan öğrenciler için M2 için ayrıca başvuru yapmaktadırlar. M1 ve M2 toplamda Türkiye’de tek yüksek lisans programına denk gelmektedir.

Fransa’da yüksek öğretim eğitim sistemi

Fransa yüksek öğretimde birçok farklılık bulunmaktadır. Lisans süresi 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Bu süre okula ve programa göre  değişkenlik göstermektedir. Yani  Fransa’da Yüksek Lisans Eğitimi başvurusu yapabilmek için Türkiye’de alınan lisans diploması fazlasıyla yeterlidir. Fransa’da öğrenci vizesi bulunan öğrencilerin yarı zamanlı çalışma hakkı bulunmaktadır.

 

Fransa’da Yüksek Lisans Eğitimi konusunda öne çıkan üniversite ve alanlar

Fransa’da Yüksek Lisans Eğitimi konusunda en çok öne çıkan alan işletme ve finans alanlarıdır. Bu konuda birçok üniversite ve program Avrupa ve dünyada alanının en iyisidir. INSEEC finans, lüks marka yönetimi, moda pazarlaması, pazarlama ve marka yönetimi, uluslararası işletme yönetimi programlarında oldukça ön plandadır. Toulouse business school ise bankacılık ve uluslararası finans, uluslararası proje geliştirme, uluslararası lükse endüstrisi pazarlaması yönetimi alanlarında en iyi eğitime sahip okuldur. Neoma business school küresel yönetim, lüks yönetimi, risk ve finansal teknolojiler, pazarlama, tedarik zinciri yönetimi, uluslararası proje geliştirme yüksek lisans programları ile ön plana çıkmaktadır. Finans ve işletme dışında Avrupa’da alanının en iyilerinden olan ESG Paris ve IFA Paris moda tasarımı konusunda ön plandadır. Mühendislik alanında ise Touluse Business School oldukça kaliteli bir eğitim anlayışına sahiptir.