arama

Fransa’da Üniversite Eğitimi

Fransa'da Üniversite Eğitimi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Fransa’da modern eğitim, son iki yüzyılda oluşmuş ve dünyada ön plana çıkmıştır. Fransa’da okumak, yabancılar için çok makul bir maliyetle yüksek öğrenim görmek için büyük bir şanstır. Fransa’da yüksek öğrenime devlet eğitim kurumları hakimdir. Fransız üniversiteleri, dünya sıralamalarında yeteri kadar yüksek pozisyondadır, bu sayede Fransız diploması dünya genelinde kabul görmektedir.

Fransa’daki eğitim, belirgin ulusal özelliklerle düzenlenmiştir. Burada ülkenin kendi özel diploma ve derecelerndirme sistemi mevcuttur. Fransa’daki yüksek öğrenim, bu ülkedeki üniversitelerin daha çok iki türe ayrılmasıyla karakterize edilir: üniversiteler ve yüksek okullar.

Kabul şartları

Bir Fransız üniversitesine kaydolurken, yabancı bir katılımcı için giriş sınavlarına girmeye gerek yoktur. Fransa’da eğitim İngilizce olarak da mümkündür, ancak tüm üniversitelerde değil, çoğunlukla özel okullar bunu sağlamaktadır. Bu nedenle, ortaöğretim sertifikasına ek olarak, kabul için gerekli belgelerden birkaçı, Fransızca’nın bilgisini onaylayan (DALF, TEF, TCF) sertifikalarıdır. Kayıt sırasında başvuru sahibi 18 yaşında olmalıdır. Bir yıl kaybetmemek için, ülkenizdeki üniversitenin ilk yılına başvurabilir, daha sonra Fransa’da ilk yılınızı saydırarak bölüme devam edebilirsiniz. Bu durumda, okul sertifikası yerine, başvuru sahibi sınav oturumunun sonuçlarına dair bir belge sunar.

Program türleri

Fransa’da yüksek öğretimin önde gelen alanları şarapçılık, kozmetik ve eğlence ile restoran işletmeciliğidir. Ayrıca, hukuk, ekonomi ve sosyal bilimler ile ilgili uzmanlık popülerliğini korumaktadır. Fransız üniversitelerinin programları belirgin bir pratik yönelim ile karakterize edilir. Fransa’daki yüksek öğrenim, öğrencinin üniversitede edinilen bilgi ve becerileri pratikte uygulayabilen evrensel bir uzmanla birlikte tecrübe edebileceği üretim stajı gerektirir.

Fransa’da yüksek öğrenime hazırlanmak için neredeyse hiç program bulunmamaktadır. Aslında, üniversitenin gençlik kurslarında alınan temel eğitim, hazırlık programlarına bir alternatiftir. Üniversiteye girmeye hazırlanan adaylar, Fransa’daki herhangi bir büyük şehirde bulunması kolay olan yoğun Fransızca veya İngilizce kurslarına kayıt yaptırabilirler.

Fransa’daki eğitim, çoğu Avrupa üniversitesi tarafından sunulan lisans programlarını içermez. Fransa’daki bir lisans, sertifika sınavlarını başarıyla geçen ortaokul mezunu sayılır. Fransa’da yüksek öğrenim diplomasına sahip olmak için, 2 yıllık bir öğrenim tamamlamanız, orta dereceli bir diploma almanız ve + 2 yıllık bir eğitim alarak uzmanlık elde etmeniz gerekir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.