arama

Felsefe Bölümü Hakkında Bilgiler

Felsefe Bölümü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Felsefe, büyük sorular sormakla başlar. Hayatın değeri, ahlakın temeli, etrafımızdaki dünyanın doğası ile ilgili sorular sorar. Son 200 yıl içinde zor bilimlerde yapılanla beraber her geçen gün hızlanan ilerlemeler sayesinde, insan bilgisi bir zamanlar kimsenin düşünemeyeceği bir noktaya kadar ilerlemiştir.

Ancak, bu tür disiplinler sadece “nasıl” ve “neden”  sorularını sormazlar. Olayı ya da durumu tamamen farklı bir şekilde yorumlamaya çalışırlar. Bilim, insan varoluşunun amacını açıklayamaz ya da insan ilişkilerinin karmaşıklığını bütünüyle kavrayamaz. Yaşamın değerini veya bir şeyin neden doğru ya da yanlış olduğunu açıklayamaz ve çevremizdeki olağanüstü dünyayı anlamlandırmak için kullandığımız fikirleri keşfedemez. İşte bu noktada felsefe devreye girer.

Felsefe Eğitimi

Bildiğimiz gibi felsefe, eski Yunanlıların zamanına kadar uzanmaktadır. Kelime anlamı olarak, “bilginin sevgisi” anlamına gelmektedir. Dilimize Yunanca’dan geçmiştir. Felsefe okumak, kendinizi geçmişte ve günümüzde tartışılan fikirlerin ve tartışmaların içine çekmektir.

Felsefe bilimi, diğer disiplinlerle, özellikle de sosyal bilimlere, edebiyat, siyaset ve sanat tarihi gibi beşeri bilimler konularla iç içedir. Bu nedenle, lisans düzeyinde felsefe bu konularla birlikte okutulur. Felsefe, politika ve ekonomi ünlü bir kombinasyondur, ancak oldukça fazla birleşim vardır.

Ancak, saflık için, felsefeyi kendi başına okumada oldukça çok tercih edilir. Eğer düşünmek sizin için bir tutkuysa ve cevapsız sorulara cevap bulmak istiyorsanız, belki de felsefe sizin için en uygun tercih olacaktır.

Felsefe Uzmanlıkları

Tam anlamıyla binlerce yıl öncesine dayanan düşüncenin ve açıklanmak üzere bekleyen insan doğasında, felsefenin oldukça büyük bir disiplin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu kadar kapsamlı bir bilimde istediğiniz herhangi bir konuda uzmanlaşabilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz felsefi dallardan bazıları şunlardır:

Mantık: Mantık, zaten aşina olduğunuz bir kavramdır. Felsefi mantık, sistematik bir şekilde, bir şeyin doğru veya yanlış olduğunu açıklamaktır. Bu felsefe dalı, matematik ve bilgisayar bilimi gibi diğer konularda önemli bir etkiye sahiptir.

Etik: Kişinin başkalarına karşı nasıl davranması gerektiği açıklayan bir alandır. Felsefi etik, bir sosyal durumda doğru ya da yanlışları nasıl belirleyebileceğinizi açıklar. Aynı zamanda ahlak ve ahlaki yargıların doğasını temel düzeyde anlamaya çalışır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.