Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgiler

Endüstri ürünleri tasarımı Bölümünün amacı; Endüstride üretilmesi planlanan herhangi bir ürünün hangi biçimde olacağını, estetik görünümünü, kullanım şeklini ve nasıl bir madde kullanılarak üretileceğini belirlemek amacıyla çalışacak personeller yetiştirmek ve bu personellere eğitim vermek amacıyla açılmış bölümdür.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Dersleri

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü kapsamında ilk yıllarda, tasarım, matematik, endüstriyel desen, fizik ve geometri dersleri verilmektedir. Takip eden yıllarda ise ekonomi, psikoloji, dinamik, statik ve sanat tarihi dersleri okutulmaktadır.

Bölüm için Gereken Nitelikler Nelerdir?

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü için bireylerin özellikle temel fen dersleri, matematik,  sanat tarihi, sosyoloji ve psikoloji gibi derslerde başarılı olmaları gerekmektedir. Ayrıca akademik yeteneğe sahip olmak, tasarlanmış olan iki boyutlu resimleri 3 boyutlu nesneler haline dönüştürebilecek yeteneklere sahip olmak ve sistematik bir düşünce yapısına haiz olmaları da, aranan diğer nitelikler arasında yer almaktadır.

Bölüm Mezunları Hangi Unvanla Ne İş Yaparlar?

Endüstri ürünleri tasarımı bölümünden mezun olan kişiler, “Endüstri Ürünleri Tasarımcısı” unvanı almaktadırlar. Endüstri ürünleri tasarımcıları, başta çalıştıkları kurumlarda üretilmesi planlanan ürünlerin tasarımlarını yaparak, ürünün nasıl olacağı hakkında belirleyici rol oynarlar.

Bölümden mezun olan endüstri ürünleri tasarımcısı, kamuya ait üretim yapan yerlerde çalışabilecekleri gibi, özel sektöre ait işletmelerde de rahatlıkla çalışabilirler. Çalıştıkları kurumlarda alanları ile doğrusal orantıda ilişikli olan görevlerde bulunan tasarımcılar, özel tasarım ofisleri kurarak da endüstriye hizmet verebilirler. Tasarımcılar ayrıca, ilgili alanlarda danışmanlık faaliyetleri de yürütebilmektedirler.

Endüstri ürünleri tasarım bölümü için gerekli olan puan türü, sayısal puan türü olup, genel itibariyle baktığımızda, diğer bölümlere göre daha kolay bir bölüm olduğunu görebiliriz.

Bölüm mezunları üretim yapan özel sektörlerde, çok rahat bir şekilde iş bulabilmenin yanı sıra, mobilya sektöründe tasarımcılara artan ilgi, maaşlarının yükselmesine de etki etmiştir.


Yorum yapın