Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler

Ekonometri bölümü, iktisat kanunlarının kantitatif şekilde ortaya konulması ve farklı iktisat sorunlarının incelenmeye alınması ve bu doğrultuda en uygun kararların alınabilmesi adına eğitim vererek, nitelikli personel yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Ekonometri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ekonometri bölümünde okutulan dersler; istatistik, matematik, yöneylem ve bilgisayar ağırlıklı olarak okutulmaktadır. Öğretim süresi 4 yıl olan bu dersler, uygulamalı olarak verilir ve tamamı iktisadi ağırlıklıdır.

Bölüm İçin Aranan Genel Nitelikler Nelerdir?

Ekonometri bölümünde okumak isteyen kişiler, sayısal düşünme yetisi yüksek kişiler olmalıdır. Sosyal olaylara ilgi duyan, disiplin içerisinde çalışma şartlarını benimseyen ve sayılarla uğraşmaktan zevk alan kişiler, bu bölüm için uygun kimseler olarak görülmektedir.

Bölüm Mezunları Hangi Unvanla, Ne iş Yaparlar?

Ekonometri Bölümü mezunları, “Ekonometrist” unvanı kazanırlar. Bu unvanı kazanan kişiler, lisans süresi boyunca iktisat  öğrencilerinin almış oldukları uygulamalı ve temel iktisat derslerinin bir çoğunu aldıkları için, iktisat mezunu kişilerin çalıştıkları tüm alanlarda çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra aldıkları derslerin sayısal dersler olması sebebiyle, özel ya da kamu sektörlerin araştırma bölümlerinde, makro ve mikro iktisat, yöneylem alanları, uluslararası iktisat gibi alanlarda, görevlendirilebilirler.

Ekonometri Bölümü Mezunları Çalışma Alanları

Ekonometri bölümünü bitiren kişiler, işletme, yönetim ve iktisat gibi bölümleri bitiren kişilerin çalıştığı yerlerde çalışabilirler. Bu alanlarda çalışacakların geneli ise, bu alanlara yönelik faaliyet gösteren uygulama bölümlerinde görev almaktadırlar.

Mezunlar kamu işletmelerinde çalışabilecekleri gibi, aynı zamanda özel sektör işletmelerinde de çalışabilirler. İşe yeni başlayan bir ekonometristin ortalama maaşı kamu için, 2500 TL civarındadır. Özel sektörde ise bu maaşlar şirketin mali işleyişine göre değişiklik gösterse de, ortalamayı baz alacak olursak 2100 TL düzeylerindedir.

Ekonometri bölümü için gerekli olan puan türü ise, Eşit ağırlıklı puan türüdür.

 


Yorum yapın