Ebelik Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgiler

Ebelik bölümü anne ve çocuk sağlığının korunması ve hastalıklarının tedavi edilmesi aşamasında, ihtiyaç duyulan nitelikli elemanları yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür.

Ebelik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ebelik bölümünde sosyal bilim dersleri, tıp, temel fen, ebelik meslek dersleri gibi temel alan dersleri okutulur. Ayrıca bölümde okuyanlar, ana çocuk sağlığı merkezleri ve doğum evlerinde uygulamalı olarak ders görebilirler.

Ebelik bölümü  İçin Gerekli Nitelikler

Ebelik bölümü genellikle, bayanların daha çok tercih ettiği branşlar arasında yer almaktadır. Ebe olmak isteyen kişilerin sağlık alanlarına ilgi duyan, sorumluluk duygusu sahibi, insanlara yardım etmeyi seven ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kişiler olması gerekir.

Ebelik Bölümü Mezunları Hangi Unvanla Ne İş Yaparlar?

Evlilik bölümünü bitiren kişilere, ebe ünvanı verilir. Ebelik mesleği temel anlamda anne ve çocuğun, genelde ise aile ve toplumun sağlığını korumaya yönelik hizmet türüdür. Ebelik kapsamında sunulan bu hizmet doğum öncesi, doğum esnasında  ve doğum sonrası süreçlerde,  annenin düzenli bir şekilde izlenmesi ve gerekli durumlarda yardım edilmesinde önemli rol oynar.  Anneye gerekli bakım ve eğitimin sağlanması, normal doğumların yapılması, anormal durumlarda anne adayının ilgili sağlık kuruluşlarına sevki, aile planlaması eğitimi, 0-6 yaş grubu çocuklarda gelişme ve büyümenin izlenmesi gibi görevlerde çalışabilirler.

Ayrıca bu çocukların aşılarının yapılması, ilk yardım, beslenme, genel sağlık kuralları, bulaşıcı hastalıklarla savaş gibi konularda, aile ve topluma sağlık eğitim verilmesi gibi birçok alanda faaliyet gösteren sorumluluk düzeyi yüksek bir meslektir.  Aynı zamanda aile ve toplum sağlığının korunması ile ilgili sağlıkta yükselme ve sürdürülebilirlik, bireylerin sağlığı gibi konular, ebenin temel görevleri arasında yer alan diğer konulardır.

Ebelik bölümünü bitiren kişiler kamu ve özel sağlık kuruluşlarında ve aile planlaması merkezlerinde, genel sağlık yardımcısı olarak görev yapabilirler. Özellikle kırsal alanda ziyaretçi ebe ve sağlık hizmetlerinde denetleyici ebe olarak görev yapabilirler. Ayrıca aile planlaması klinikleri ve doğumhanelerde sorumlu ebe, eğitici ebe ya da klinik ebesi gibi görevler alabilirler. Sağlık alanındaki sosyalleşme çalışmalarının artması sebebiyle, ebeler bu alanlarda çok daha rahat bir şekilde iş bulabilirler.

Sayısal puan türü ile girilebilen ebelik bölümü, kolay üniversite bölümleri arasında yer almaktadır.


Yorum yapın