Diş Hekimliği Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

Diş Hekimliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Diş Hekimliği Bölümünün amacı; diş ve diş etlerini hastalıklarının tedavisi,  ağız ve diş sağlığının korunması,  protez diş yapımı ve diş ve çene ameliyatları gibi konularda çalışma yapabilecek nitelikli diş hekimlerinin yetiştirilmesidir.

Bu bölümden mezun olan kişilerde,  ağız ve diş sağlığı ile alakalı çalışmaların yanı sıra,  ağız bölgesinde görülen hastalıkların,  ağız ve diş sağlığı ile ilişkisini araştırır.

Diş Hekimliği Bölümü Dersleri Nelerdir?  

Öğretim süresi 5 yıl olan Diş Hekimliği Bölümü dersleri  ilk iki yılda,  matematik,  kimya,  fizik, biyoloji gibi temel bilim dersleri olarak verilmektedir. Sonraki yıllarda ise diş hekimliği lisansı bölümüne, daha uygun dersler verilmektedir.

Bölümün son üç yılında,  derslerin birçoğu uygulamalı olarak verilerek,  öğrencilerin alanları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olması ve başarı sağlaması hedeflenir.

Diş Hekimliği Bölümü İçin Gereken Nitelikler

Diş Hekimliği Bölümü okuyabilmek için, fen derslerinde başarılı olmak ve akademik yeteneğin yüksek olması gerekir. Bölümün uygulamalı kısmı el ve parmak becerisine dayalı,  uzay ilişkileri yeteneği ve estetik beceri gerektirmektedir.

Bir diş hekimi hastaların güvenini kazanabilmeli ve hastaları ile, yakın iyi ilişkiler kurabilmelidir. Bu yüzden diş hekimi olmak isteyen bireylerin,  oldukça güler yüzlü ve hoşgörülü olması,  insanlara önemli ölçüde ilgi göstermesi gerekir. Ayakta çalışılması gereken mesleklerden birisi olması nedeniyle,  vücut yapısının güçlü olması da,  diş hekimliği bölümü okumak isteyenlerden beklenen bir diğer özelliklerdir.

Diş Hekimliği Bölümünün oldukça masraflı bir bölüm olduğunu söylemek,  hiç de yanlış olmayacaktır. Eğitimin pahalı olmasının sebeplerinden birisi,  öğrencilerin uygulamalar esnasında kullanacak alet ve gereçleri kendilerinin karşılaması durumunda olmalarıdır.

Bölüm Mezunlarının Aldıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Diş Hekimliği Bölümünün ilk 2 yılını tamamlayan öğrencilere,  temel diş hekimliği bilimlerinde önlisans diploması verilir. Eğitimin tamamını yani 5 yıllık okulu bitiren öğrencilere ise,  diş hekimliği yüksek lisans diploması ve diş hekimi ünvanı verilmektedir.

Diş hekimi olarak kamu ve özel hastanelerde göreve başlayan kişiler,  kliniğe gelen hastaların  şikayetlerini dinleyerek,  hastayı muayene eder ve ardından hasta için gerekli olan tedavi yönteminin belirleyerek uygulanmasını sağlar. Takma diş yapmak için ölçü almak,  takma dişin yapımını sağlamak ve hazırlanan dişleri yerine yerleştirmek de, diş hekiminin görevleri arasındadır.

Ayrıca diş çekimi,  eğri ve çarpık dişlerin düzeltilmesi,  diş eti hastalıklarını tedavi etmek gibi bir çok işlemi de, diş hekimi bizzat kendisi yapmaktadır. Diş hekimi bölümü mezunları kendi işyerlerini açabilecekleri gibi ,devlete ait farklı sağlık kuruluşlarında ve görev alabilirler. Kendi muayenehanelerini açmak isteyen diş hekimleri öncelikle Türk Tabipler Odasına başvuru yapmaları ve Sağlık Bakanlığı’ndan, muayene açma izni almaları gerekmektedir. Bunun ardından Maliye Bakanlığına işyeri açtıklarına dair, gerekli evraklarla başvurarak bilgi verirler.

Bölüm mezunları ayrıca özel ve resmi hastanelerde, ağız ve diş sağlığı ile alakalı bölümlerde çalışabilirler. Diş Hekimliği Bölümü mezunu olan kişiler kendi muayenehaneleri ne açtıklarında,  alacakları alet ve malzemelerin pahalı olması sebebiyle, belirli bir miktar sermayeye sahip olmalıdırlar. Sayısal puan türü ile giriş yapabileceğiniz Diş Hekimliği Bölümü,  zor üniversite bölümleri arasında gösterilmektedir.


Yorum yapın