DGS’ye Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı?

By Genel

DGS’ye Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı?

DGS sınavı daha önemli yerlerde kariyer planlayanlar ve eğitimlerini daha üst seviyelerde tamamlamak isteyenler için, oldukça önemli sınavların başında gelmektedir. Bu şekilde önemli bir sınava belirli bir plan çerçevesinde çalışmakta, istenilen puanın kazanılması ve hedefe ulaşmak için ayrı bir önem arz etmektedir. Yazımızın devamında, DGS’ye hazırlık süreci nasıl olmalı? Sorusunun cevabına yer vererek, sınava hazırlık kapsamında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bir takım ipuçları sunduk.

DGS’ye Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı?

Açılımı Dikey Geçiş Sınavı olan DGS sınavı için öncelikle, sınava ne kadar hazırlıksız olursanız olun, sınav yaklaşıyor diye kendinizde bir panik havasına yer vermemeniz olacaktır. Zira zaten kısıtlı olan süre içerisinde panik içerisinde eksikliklerinizi tamamlamaya çalışmak, öğrendiklerinizi hafızanızda tutma konusunda size olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Burada önemli olan geçmiş zaman üzerinden yakınmalar yerine, var olan zamanı daha planlı ve iyi değerlendirmeye çalışmaktır.
Sınava hazırlanırken ağırlıklı olarak bildiğiniz konular üzerinden yüzeysel testler yaparak, ağırlıkta bilmediğiniz konulara daha fazla yoğunlaşmanız daha fazla verim sağlayacaktır. Hatta uzak kaldığınızı ve zorlandığınızı düşündüğünüz konular üzerinden özel dersler almak ya da özel eğitim kurumlarından farklı destekler almak, bu anlamda yükünüzü hafifletecektir.

Öğrendiklerinizin Özetini Tekrar Edin

Yıllardır denenmiş yöntemlerden biriside, öğrendiklerinizi tekrar etmektir. Her gün yatmadan önce 20-30 dakika kadar öğrendiklerinizin özetini tekrar edip yatmak ve uyandığınızda yine 20-30 dakika aynı özetlerin tekrarına bakmak, hafızanıza bu konuların daha iyi yerleşmesini sağlayacaktır.
Her insanın öğrenim tarzı ve kapasitesi farklı olduğu için, daha önceden başarılı olduğunuz yöntemleri de uygulamayı ihmal etmeden, DGS’ye hazırlık konusunda çalışmalar yapmak daha fazla yarar sağlayacaktır. Kalan sürenin az olmasından ziyade, kalan süreyi planlı ve iyi bir şekilde değerlendirebilmek son derece önemlidir.

Yorum yapın