DGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

By DGS

2 yıllık ön lisans programlarından mezun olan ve 4 yıllık lisans programların geçmek isteyenlerin girdiği Dikey Geçiş Sınavı DGS tercihleri nasıl yapılır? Kontenjan dağılımlarında neye dikkat etmek gerekir? Hangi üniversitelere öncelik vermek gerekir?

DGS tercihleri bilgilendirme yazımıza hoş geldiniz. Uzun bir maratonu tamamladınız ve 2 yıllık yüksek okul bölümünden başarıyla mezun olup lisans tamamlama için başvuruda bulundunuz. Genel Yetenek niteliğinde olan DGS sınavını da tamamladınız ve tercih yapacaksınız.

DGS tercihi nasıl yapılmalı?

Her yıl Ağustos ayı içinde yapılan DGS tercihleri ÖSYM üzerinden Aday İşlemleri Sisteminden yapılmaktadır. Ancak öncesinde yine ÖSYM DGS sayfasında yer alan tercih kılavuzunu okumanız ve lisans kontenjanlarına bakmanız önemlidir.

Hangi alanlar mezun olduğunuz yüksek okul programını destekliyor? Hangi 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz? Bu soruların cevapları DGS kılavuzunda yer almaktadır. Genelde Tablo 1 de merkezi yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak yükseköğretim programları verilmektedir. Burada 4 yıllık bölümlerin kaç kontenjan alacağını ve puan türünü görebilirsiniz.

Tablo 2 de ise Tablo 1’de yer alan bölümlerle ilgili detaylar ve koşullar yer alır. Esas ilk olarak inceleyeceğiniz önemli tablo budur. Tablo 1’de en sağda yer alan koşullara ait rakamlar Tablo 2’de açıklanmaktadır. Bu koşullara göre tercih yapıp yapmayacağınız belli olmaktadır.

Koşulları çok net okumalısınız. Koşulunu taşımadığınız bir programa yerleştirilseniz dahi daha sonra kaydınız silinmektedir.

DGS tercihinde nelere dikkat edilmeli?

Ön lisans mezunu olarak başvurduğunuz DGS sınavından sonraki süreçte açıklanan kontenjanlara göre tercih yapacaksınız. Ancak DGS tercihinde dikkat edilecek bir takım noktalar var.

Öncelikli olarak mezun olduğunuz ön lisans programından hangi lisans programlarına geçiş olduğunu net olarak bilmelisiniz. Bazı ön lisans programları birden çok lisans programına başvurabilirken; bazıları ise sadece tek bir lisans programına başvurabilir.

 • DGS tercihi yaparken ön lisans programı mezuniyet notunuzun yani diploma puanınızın (AOÖBP) da önemli olduğunu unutmayınız.
 • DGS sınav sonuç belgenizde yer alan puan ile başarı sıralamanızı kullanacaksınız.
 • DGS için ayrılan lisans programı kontenjanlarının sayısının az olduğunu bilmelisiniz.
 • Tercihinizin üst sıralarına tabi ki gelme ihtimali düşük olan üniversiteleri yazmalısınız.
 • Puanınızın 10 puan üstü bile gelebilir. Tercih listenizde yer vermelisiniz.
 • Tercih listeniz dolmuyorsa üst sıralara 20, 30 ve hatta 40 puan yukarısını yazabilirsiniz. Boş bırakmaktan iyidir.
 • Önce bir taslak liste yapmalısınız. Bu taslakta tercih hakkınızdan daha fazla okul bulmalı ve onlara yer vermelisiniz.
 • Taslak listenizde hiç gitmek istemeyeceğiniz üniversiteleri silmelisiniz.
 • Kontenjanı az olan üniversitelerden az sayıda yer vermelisiniz.
 • Kesin listenizi hazırlarken tercih hakkınız kadar üniversiteyi bulmuş olmalısınız.
 • Tercihleri ÖSYM AİS sisteminden yapacaksınız. Bunun için TC kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz gereklidir. Unuttuysanız kendiniz yenileyebilirsiniz. Nasıl yenileyeceğinizi bilmiyorsanız en yakın ÖSYM temsilciliğine gidip cüz’i bir ücret karşılığında şifrenizi yenileyebilirsiniz.
 • Aday işlemleri sisteminde tercihlerinizi girdikten sonra Tercihlerimi ÖSYM’ye Gönder butonuna tıklayıp ONAYLA ve KAYDET kısmına geçiniz.
 • Tercihlerinizi onayladıktan sonra üst menüden YAZDIR diyerek çıktısını alıp saklayabilirsiniz.

Yorum yapın