arama

  DGS Sınavı Nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  DGS Sınavı Nedir?

  DGS nedir? Sorusuna, Dikey Geçiş Sınavı’nın kısaltılmışı olan DGS sınavı , ön lisans eğitimini bitirmiş öğrencilerin 4 yıllık lisans programlarına geçişlerini sağlamak için uygulanan bir sınavdır, şeklinde cevap verebiliriz. Bu sınavda başlangıç aşamasından sonuç aşamasına kadar, ÖSYM denetimdedir. Üniversitelerin ÖSYM’ye bildirdikleri kontenjan doğrultusunda, DGS sonuçlarına göre alımlar yapılmaktadır.

  DGS Sınavı Giriş Şartları Nelerdir?

  DGS Sınavı için en temel şart, adayların açık öğretimden veya örgün öğretimden ön lisans mezunu olmalarıdır. Ayrıca sınava mezunların yanı sıra, ön lisans eğitiminin son sınıfında bulunan ve stajını tamamlamış öğrencilerde girebilmektedir. KKTC’de yaşayan adaylar ise, ön lisans eğitimine denk gelen bir okuldan mezun olmuş olmalıdırlar.

  DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapılabilir?

  DGS ile geçiş bölümleri, her ön lisans bölümüne göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle tamamladığınız ön lisans bölümünün hangi bölüm olduğu, bu konuda önemlidir.

  DGS Sınavı Soru Sayısı ve Sınav Süresi

  DGS sınav soruları eşit ağırlık çeşidine göre olup,  60+60=120 soru olmak üzere, sayısal ve sözel sorular eşit ağırlıktadır. Sınav kapsamında sunulan bu 120 soru için adaylara, 140 dakika süre tanınmaktadır.

  DGS’ye Kaç Defa Girilebilir?

  DGS giriş sayısı için, herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kişiler istedikleri kadar DGS sınavına girebilirler. Sınav sonuçlarının geçerlilik süresi ise, sadece sınava girilen yıl ile sınırlıdır. Sınavda başarılı olduğunuz halde tercih yapmayan kişiler, diğer yılın sınavına girmek zorundadırlar.

  DGS sınav sonuçları yaklaşık olarak 30 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Sonuçların açıklanmasından sonra ise, ÖSYM tarafından tercih yapma süresi için geçerli olan tarihler açıklanarak, adaylara tercihlerini yapabilme hakkı tanınıdır. Sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren aksi belirtilmemişse, 30 gün içerisinde tercihlerinizi yapmanız gerekmektedir.