arama

  2019 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  2019 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

  Dikey Geçiş Sınavı bilinen adıyla DGS ön lisans mezunu bireylerin diplomalarını lisans seviyesine tamamlayabilmek için girdikleri sınava verilen isimdir. Dikey Geçiş Sınavında 120 sorunun, 60 tanesi Türkçe sorularından oluşurken 60 tanesi ise Matematik sorularından oluşmaktadır. 60 Matematik sorusunun küçük bir kısmını ise Geometri soruları oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı matematik konuları ve soru dağılımı oldukça önem taşımaktadır. Adayların puanlarına direkt etki eden matematik testine sınava çalışırken fazlasıyla zaman ayırmak gerekmektedir. Bu sebeple hem sınava çalışma zamanını iyi değerlendirmek, hem de sayısal testinde soru kaçırmamak amacıyla matematik konuları ve soru dağılımı bilgisine sahip olmak faydalı olacaktır. Her ÖSYM sınavında ve her derste olduğu gibi DGS matematik konu ve soru dağılımına hakim olmak ciddi bir avantaj yaratacaktır.

  Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

  Yenilenen müfredatla birlikte 2019 yılında Sayısal testinde bulunacak Matematik konuları ve soru dağılımı yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlemeyle birlikte sayısal testinde genel ağırlık matematiğe verilirken, geometri alanından da sorulara yer verilmiştir. Yeni müfredata göre matematik konuları ve soru dağılımıysa şöyle;

  Matematik nazaran daha az soru bulunan Geometri alanından ise Geometrik Kavramlar, Doğruda açılar, Çokgenler, Dörtgenler, Çember, Daire, Analitik Geometri ve Katı Cisimler konuları DGS sayısal testinde yer alacaktır.

  DGS matematik sınavına nasıl çalışmalı ?

  Birçok ÖSYM sınavına adaylar konu dağılımından soru seçerek çalışmakta ve kısmende olsa başarı elde edilmektedir. Ancak diğer sınavlarda konu katsayıları değişmesine rağmen Dikey geçiş sınavında konulara ait soru sayıları birbirine çok yakındır. Bu sebepten dolayıysa soru seçme taktiği pek işe yaramamaktadır.  Ancak yine de matematik konu ve soru dağılımı göz önünde bulundurularak bir çalışma şekli izlenebilir. Böyle bir yol izleyebilmek için konu dağılımı içerisinden birbirine benzer olan konular seçilmesi gerekmektedir. Örneğin sayı problemleri, kesir problemleri, yüzde problemleri, faiz problemleri gibi birbirine benzeyen konulara birlikte çalışılarak zamandan tasarruf edilebilir. Aynı zamanda da verimli bir çalışma sağlanabilir. Bununla birlikte DGS puan hesaplamasında matematik kadar önem taşıyan Türkçe testine hazırlanmak içinde yeteri kadar zaman ayrılabilir. Bu sayede 2019 DGS sınavında istenilen başarı doğru çalışmayla elde edilmiş olacaktır.