arama

DGS ile Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği lisans programının amacı turizm sektöründe nitelikli turist rehberleri, orta ve üst kademe yöneticiler yetiştirmektir. Bu amaca uygun olarak ülke tarih ve kültürünü iyi bilen, iyi derecede yabancı dil bilgisi olan, insan ilişkileri üst düzey olan, analitik düşünüp sorun çözebilen insanlar yetiştirmektedir. Aynı zamanda organizasyon bilgisi, hoşgörü, nezaket, saygı, liderlik ve temsil gibi özellikleri de barındırması istenir. Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği lisans programını bitirenler bağımsız turist rehberi, seyahat acentası yöneticisi, seyahat acentası memuru, turizm işletmeleri yöneticisi gibi unvanlara sahip olabilir. Çalışma alanlarıysa seyahat acentaları, müzeler, hava yolu işletmeleri, organizasyon şirketleri ve turizm işletmeleridir. Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği lisans eğitimi başarılı tamamlayıp ALES sınavında geçerli not alan öğrenciler yüksek lisans eğitimine başlayarak akademik kariyer yapabilir ve doçent ya da profesör unvanlarına sahip olabilir.

DGS ile Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği lisans programına geçiş

DGS ile Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği lisans programına geçebilmek için bu bölüme denk olan ön lisans programı mezunu olmanız gerekmektedir.

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği DGS taban puanları

DGS ile Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği lisans programına geçiş DGS eşit ağırlık puanı ile yapılmaktadır. Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği lisans programına en yüksek DGS puanı alan üniversiteler Aydın Adnan Menderes 225 ile 252, Ege 225 ile 229, Muğla Sıtkı Koçman 232 ile 239 puan arasında öğrenci almaktadır. İkinci öğretimde Aydın Adnan Menderes 219 ile 223, Muğla Sıtkı Koçman 224 ile 229, Konya Selçuk 210 ile 216 puan arasında öğrenci almaktadır. Diğer örgün eğitim veren üniversitelerde ise Çanakkale On Sekiz Mart 230 ile 245, Kırklareli 218 ile 240, Konya Selçuk 217 ile 225, Ankara Hacı Bayram Veli 226 ile 234 puan arasında öğrenci alımı yapmaktadır.