DGS ile Raylı Sistemler Mühendisliği

By DGS

Raylı Sistemler Mühendisliği, makine mühendisliğinin alt dalı olarak ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de uzman mühendislik alanlarının yaygınlaşmasıyla Karabük Üniversitesi bünyesinde eğitim veren bir bölümdür. Raylı sistemler mühendisliği, raylı sistemler üzerinde çalışmalar yapan bir makine alanıdır. Genel olarak asansör sistemleri, demir yolları, teleferik gibi makineler üzerinde çalışırlar. Ağırlık olarak demir yolları üzerinde eğitim verilmektedir. Demir yolu ağının ülkemizde son yıllarda atak halinde olması bunun başlıca sebebidir. Bu alandaki mühendis ihtiyacı bu bölümden karşılanacaktır. Raylı sistemler mühendisliği alanından mezun olanlar demir yolu geçitleri, gabariler, köprüler, menfezler, platformlar, tüneller, raylar ve bağlantı elemanları üzerinde çalışırlar. Raylı sistemler mühendisliği raylı sistemler makine, raylı sistemler inşaat, raylı sistemler işletme ve raylı sistemler elektrik ve elektroniği olarak dört dala ayrılabilir.

DGS ile Raylı Sistemler Mühendisliği lisans programına geçiş

DGS ile Raylı Sistemler Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmek için ön şartları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ön şartlardan biri lisans programına yakın seviyede bir ön lisans programı mezunu olmanız gerektiğidir. Demir yolu araçları, raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi, raylı sistemler makine teknolojisi, raylı sistemler makinistlik, raylı sistemler teknolojisi, raylı sistemler yol, raylı sistemler yol teknolojisi ön lisans programlarının birinden mezun olmalısınız.

Raylı Sistemler Mühendisliği DGS taban puanları

DGS ile Raylı Sistemler Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmek için DGS sayısal puanınız yeterli olmalıdır. Raylı sistemler mühendisliği lisans programı yalnızca Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde bulunmaktadır. 3 ayrı bölümde eğitim verilmektedir. İngilizce, Türkçe ve Türkçe ikinci öğretim bulunmaktadır. Bunlardan Türkçe 265 ile 275 puan arasında, Türkçe ikinci öğretim 261 ile 265 puan arasında, İngilizce ise 255 ile 273 puan arasında öğrenci almaktadır. Türkçe ve Türkçe ikinci öğretimde her öğretim yılı için 6 DGS kontenjanı bulunmaktadır. İngilizce bölümdeyse 4 DGS kontenjanı bulunmaktadır.


Yorum yapın