DGS ile Pilotaj

By DGS

Pilotaj bölümü üniversite adayları arasında son zamanlarda popüler olan bir bölümdür. Yeni duyulmasına ve kendini geliştirme aşamasında olmasına rağmen iş olanakları oldukça fazla bir bölümdür. Sivil havacılık alanında pilot olmak isteyen öğrencilerin bitirmesi gereken bölümdür. Pilot olmak isteyen adaylardan üstün bir akademik kariyer, teknik bilgi ve teknolojik hakimiyet beklenmektedir. Bunun yanı sıra el ve göz koordinasyonu, beden sağlığı, soğukkanlılık gibi özelliklerde pilot adaylarından beklenilmektedir. Mekanik ve elektronik kontrol becerisinin pilot adaylarında üst düzey olması gerekmektedir. Oldukça zorlu bir meslek olan ve yükümlülüğü büyük olan pilotluk mesleğinin ön şartları da bu yüzden oldukça fazladır.

DGS ile Pilotaj Lisans programına geçiş

DGS ile Pilotaj lisans programına geçişler belirli ön şartlar dahilinde gerçekleşmektedir. DGS ile geçişlerde bitirilen ön lisans programının, başlanacak lisans programıyla benzerlik göstermesi gerekmektedir. Pilotaj lisans programına DGS ile geçmek isteyen öğrencilerin belirlenen ön lisans programlarının birinden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.Pilotaj lisans programına balon pilotluğu, uçak elektriği, uçak elektrik ve elektroniği, uçak elektroniği, uçak yer destek sistemleri, uçak teknolojisi, ulaştırma ve otomotiv ön lisans programlarından geçiş yapılabilmektedir.

Pilotaj DGS taban puanları

DGS ile Pilotaj lisans programına geçebilmek için üniversitelerin DGS geçiş puanlarını da elde etmeniz gerekecektir. Pilotaj lisans programı DGS sayısal puan türünden öğrenci almaktadır. DGS pilotaj taban puanları ise Havacılık ve Uzay bilimleri fakültesi bünyesinde bulunan Anadolu Üniversitesinde 330, KKTC Girne Üniversitesinde tam burslu 300 ve ücretli  166 puan olarak ayarlanmıştır. Atılım Üniversitesi Sivil havacılık meslek yüksek okulunda tam burslu 323, ücretli ise 185 puandır. Okan Üniversitesi Uygulamalı bilimler meslek yüksek okulunda da tam burslu 356, ücretli 188 puandır. Bu üniversiteler arasında Anadolu Üniversitesi hariç eğitim İngilizce olarak verilmektedir.


Yorum yapın