arama

DGS ile Otomotiv Mühendisliği

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Otomotiv mühendisliği ülkemizde son yıllarda gelişen bir sektörün eğitimi için açılmış bölümlerdir. Dünya çapında saygın ve bol gelirli olan bu meslek ülkemizde çok revaçta değildir. Ancak gelecek yıllar içinde gelişime açık bir meslektir. Ülkemizde teknik ve teknolojiye ilgisi olanların, mühendislik okumak isteyenlerin sık tercih ettiği bölümlerden biridir. Bu mesleğe yakın programlarda ön lisans okuyan öğrenciler de DGS ile Otomotiv Mühendisliği lisans programını tercih etmektedirler.

DGS ile Otomotiv Mühendisliği Programına Geçiş

DGS ile Otomotiv Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmek için bu bölüme yakın ön lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir. Yani her bölümde olduğu gibi otomotiv mühendisliği DGS tercihlerinde de ön şartlar bulunmaktadır. Bu bölümü DGS ile tercih edebilecek ön lisans programları, Konstrüksiyon, demir yolu araçları, endüstriyel otomasyon, gemi makineleri işletme, iş makineleri operatörlüğü, Resim konstrüksiyon, motor, oto boya karoser doğrultma teknikerliği, oto motor teknolojileri, otomotiv teknolojisi, otomotiv satış sonrası hizmet, raylı sistem makinistlik, termik motorlar ve otomobil, termik santral makineleri, uçak motoru, ulaştırma ve otomotiv, uçak teknolojisi bölümleridir.

Otomotiv Mühendisliği DGS taban puanları

DGS ile Otomotiv Mühendisliği lisans programına geçebilmek için DGS puanınız da okullar için yeterli olmalıdır. Otomotiv mühendisliği lisans programı DGS sayısal puanı ile öğrenci almaktadır. Taban puanları ise Mühendislik fakülteleri bünyesinde bulunan devlet üniversitelerinde Hacettepe 299, Uludağ 284, Çukurova 266,Süleyman Demirel 263, Karabük 262 puanla almaktadır. Teknoloji fakültesi bünyesinde bulunan devlet üniversiteleriyse Kocaeli 276, Gazi 273, Pamukkale 266, Afyon Kocatepe 264, Mersin 257, Fırat 256 puanla almaktadır. Özel Üniversitelerde Atılım tam burslu 267, Okan tam burslu 265, Işık , tam burslu 262, KKTC Yakın Doğu tam burslu 255, Atılım yarı burslu 245, KKTC Yakın Doğu yarı burslu 243, Işık yarı burslu 243, Okan ücretli 227 puanla öğrenci almaktadır.