DGS ile Mimarlık

By DGS

Mimarlık bir sosyal sanat bilimi olarak tanımlanmaktadır. Çevre uyumunu sağlayan, estetik ve ruhsal zenginlik katan, kültür gelenekleri yansıtan, simgesel bir meslek bilimidir. Mimarların yaptıkları işler planlama, arazi kullanım planı, kentsel tasarım, tasarım, model çizimi, teknik çizimler, koordinasyon yönetimi, inşaat ekonomisi, sözleşme yönetimi, proje yönetimi ve inşaat denetimidir. Mimarlar için en önemli iş ise yapısal nesneler üzerinde teknik ve estetik tasarımlar geliştirmektir. Geleceğe dair sanatsal nitelik kazandırmak isteyen öğrencilerin de bir numaralı meslek tercihi mimarlıktır.

DGS ile Mimarlık lisans programına geçiş

DGS ile Mimarlık programları için genellikle düşük kontenjanlar açılmaktadır. Ancak birçok üniversitede mimarlık programı DGS ile öğrenci alımı yapmaktadır. Dikey geçiş sınavı ile mimarlık lisans programına geçiş yapabilmek için sadece belirli ön lisans programlarından mezun olma şartı aranmaktadır. Bu programlar bina koruma ve yenileme, doğal yapı taşları teknolojisi, eser koruma, iç mekan tasarımı, inşaat teknikerliği, mermer teknolojisi, mermercilik, mimari dekoratif sanatlar, mimari restorasyon, mimarlık teknolojisi, restorasyon ve konservasyon, yapı ressamlığı ön lisans programlarıdır.

Mimarlık DGS taban puanları

DGS ile Mimarlık lisans programına geçiş yapabilmek için bir şart daha bulunmaktadır. Bu şart DGS sayısal puanınızın istediğiniz üniversitenin belirlediği puana yetmesi gerektiğidir. Tam burslu özel üniversiteler için en yüksek puanlar Haliç ve Nişantaşı üniversitelerinde tam burslu 348 puandır. En yüksek puanlı devlet üniversiteleriyse İTÜ 336, İTÜ İngilizce 336, ODTÜ İngilizce 334, YTÜ 322, Mimar Sinan 325, Mardin Dicle 316, Dokuz Eylül 313, Gazi 307 puandır. En düşük puanlı ücretli özel üniversiteler Bahçeşehir İngilizce 222, İzmir Ekonomi İngilizce 224, Maltepe İngilizce 226 puandır. Düşük puanlı devlet üniversiteleriyse Karabük 286, Yozgat Bozok 286, Kırklareli 287, Niğde 287, Tekirdağ Namık Kemal 288, Burdur Mehmet Akif Ersoy 289, Kayseri Abdullah Gül 289, Erzurum Atatürk 290 puanla öğrenci almaktadır.


Yorum yapın