arama

  DGS ile Jeoloji Mühendisliği

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  Jeoloji mühendisliği kimyasal çözümlemelerin araştırma ve çalışmaları, araştırma raporlanması, harita okunması gibi konulardan sorumlu mühendislik alanıdır. Jeoloji mühendisleri genellikle şantiye ve açık alanlarda çalışırlar. Jeoloji mühendisi olacak öğrencilerin 4 yıllık akademik lisans kariyerini başarılı tamamlaması gerekmektedir. Bunun dışında araştırmacı kişiliğe sahip olması, dış saha koşullarına dayanıklı olması gerekmektedir. Mezun olduklarında jeoloji mühendisi unvanına sahip olacak olan bölüm mezunları yüksek lisans yaparak maaşlarını ve tecrübelerini arttırabilirler. Çalışılan kurum ve projeye değişkenlik gösteren maaşlar 1500 ile 5000 lira arasında değişmektedir. Bilgisayar, madencilik, inşaat, çevrecilik, şehir vebölge planlama alanlarında iş olanakları bulunmaktadır.

  DGS ile Jeoloji Mühendisliği lisans programına geçiş

  DGS ile Jeoloji Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmek için bu bölüme uygun bir ön lisans programından mezun olmak gerekmektedir. Geçiş yapmaya olanak sağlayan ön lisans programları; Coğrafi bilgi sistemleri, doğal yapı taşları teknolojisi, enerji, geoteknik, harita ve maden ölçme, jeoteknik teknikerliği, maden teknolojisi, mermercilik, petrol arama, sondajcılık, taş işlemeciliği bölümleridir.

  Jeoloji Mühendisliği DGS taban puanları

  DGS ile Jeoloji Mühendisliği lisans programına geçişler sayısal DGS puanı üzerinden yapılmaktadır. DGS puanı en yüksek olan devlet üniversiteleri Muğla Sıtkı Koçman İngilizce 286, Çanakkale On Sekiz Mart 285, Adana Çukurova 284, Denizli Pamukkale 282 puanla öğrenci almıştır. Düşük puanla öğrenci alan üniversiteler ise İstanbul Cerrahpaşa 256, Kütahya Dumlupınar 263, Eskişehir Osmangazi 264, Konya Teknik 264, İzmir Dokuz Eylül 266, KTÜ 266 puanla öğrenci alımı yapmaktadır. Bunlar dışında Elazığ Fırat 279, Ankara Hacettepe 275 Afyon Kocatepe 274, Sivas Cumhuriyet 272, ODTÜ İngilizce 271 Antalya Akdeniz 271, İTÜ 270, Kocaeli 268, Ankara 267 puanla öğrenci alımı yapmıştır. Bu lisans programları arasından Muğla Sıtkı Koçman ve ODTÜ İngilizce eğitim vermektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi dışındaki üniversiteler Mühendislik fakültesi bünyesinde eğitim vermektedir. İTÜ ise maden fakültesinde eğitim vermektedir.