DGS ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları

By DGS

Gastronomi ve mutfak sanatları son yıllarda oldukça popülariteye sahip olan bir bölümdür. Asıl amacı genç ve becerikli şefler yetiştirmektir. Dört yıl süren lisans programı boyunca yiyecek ve içecek yönetimi, yemek pişirme teknikleri, mutfak sanatı, yemek ve içecek sunumları üzerine dersler verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak gerçekleşmektedir. Gastronomi ve mutfak sanatları bölüm dili İngilizcedir. Ayriyeten ek ders olarak Fransızca verilmektedir. Öğrenciler Türk, Fransız, Osmanlı, İtalyan, Akdeniz, Uzak doğu ve modern mutfaklar hakkında dersler almaktadır. Bunun yanı sıra sunum konusunda da özel tekniklerle donatılırlar. Mutfağın bir sanat olduğuna inanılan bölümde resim ve heykel gibi alanların dersleri de öğrencilere verilmektedir. Çalışma alanlarıysa genellikle turizm, konaklama, restoran, seyahat ve ulaştırma sektörleridir.

DGS ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları

DGS ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans programına geçebilmek için bölümle uygun olan bir ön lisans mezunu olmalısınız. Bu programlar aşçılık, gastronomi ve mutfak sanatları, hazır yemek ve aşçılık, ikram hizmetleri, mutfak yönetimi ya da içecek işletme bölümlerinden biri olmalıdır.

 Gastronomi ve Mutfak Sanatları DGS taban puanları

DGS ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans programına kayıt yaptırabilmek için DGS sözel puanınızın da tercih edeceğiniz üniversite için uygun olması gerekmektedir. DGS ile öğrenci alan en yüksek puana sahip özel tam burslu üniversiteler İngilizce eğitim vermektedir. Bunlar İstanbul Aydın 306, İstanbul Maltepe 296, İstanbul Yeditepe 285, İstanbul Gelişim 281 puanla öğrenci almaktadır. Yüksek puanla öğrenci alan devlet üniversiteleri ise Eskişehir Anadolu 280, Ankara Hacı Bayram Veli 278, Antalya Akdeniz 273, Kocaeli 270 puanla öğrenci almaktadır. En düşük puanla öğrenci alan üniversiteler ise Sivas Cumhuriyet 255, Erzurum Atatürk 255, Afyon Kocatepe 258, Konya Necmettin Erbakan 259, Gaziantep 260, Nevşehir Hacı Bektaş Veli 260 puanla öğrenci almaktadır.


Yorum yapın