DGS ile Endüstri Mühendisliği

By DGS

Endüstri Mühendisliği anlaşılması zor ama kritik öneme sahip olan mesleklerden biridir. Açıklama olarak insan, bilgi, materyal, ekipman ve sürecin en iyi şekilde yönetilmesine sağlayan kişiye endüstri mühendisi denir. Yani temel prensip olarak bütün kaynakların en verimli olarak kullanılmasını hedeflerler. Çalışmalara kalitenin arttırılmasına yönelik olur. Diğer mühendisliklerden farkıysa tek bir odak alanı olmamasıdır. Endüstri mühendisliği adı gibi bütün sanayi sektörünü, yani bütün mühendislikleri kapsar. Yalnızca makine odaklı değil, insan odaklı çalışması da önemli farklardan biridir. Çalışma alanları üretimin en basit olduğu yerlerde dahi vardır. Bütün sektörlerin içinde bir endüstri mühendisi görebilirsiniz.

DGS ile Endüstri Mühendisliği lisans programına geçiş

DGS ile Endüstri Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmek için bu mesleğin tabanını oluşturan ön lisans programlarının birinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu ön lisans programları demiryolu araçları, elektronik, elektromanyetik taşıyıcılar, endüstriyel elektronik, endüstriyel otomasyon, kalite kontrol, kontrol ve otomasyon teknolojisi, makine, mekatronik, otomasyon, otomotiv, raylı sistemler makine teknolojisi, üretimde kalite kontrol programlarıdır.

Endüstri Mühendisliği DGS taban puanları

DGS ile Endüstri Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmenin bir diğer şartı da DGS sayısal puan türünden yeterli puanı elde etmektir. En yüksek puanla öğrenci alan mühendislik fakültesi bünyesinde bulunan lisans programları Boğaziçi 359, Galatasaray 332, ODTÜ 321, YTÜ 311, Hacettepe 309, Gazi 295 puanla öğrenci almaktadır. Bu okullardan sadece Galatasaray Üniversitesi Türkçe eğitim vermektedir. İşletme fakültesi bünyesinde eğitim veren İTÜ ise İngilizce 335, Türkçe 321 puanla öğrenci almaktadır. Bunun dışında Almanca eğitim veren Türk-Alman Üniversitesi 304, Türkçe eğitim veren İstanbul 299, Dokuz Eylül 296 puanla öğrenci almaktadır. En düşük puanla Gaziantep 264, Konya Necmettin Erbakan 264, Adana Bilim ve Teknoloji 265, Erzurum Atatürk 266 puanla öğrenci almaktadır. Bu okullarda eğitimi İngilizce olarak mühendislik fakültesinde vermektedir.


Yorum yapın