DGS ile Elektrik – Elektronik Mühendisliği

By DGS

Mühendisliğin ilk makine ve inşaatla beraber ilk dallarından biri Elektrik – Elektronik Mühendisliğidir. Elektrik – Elektronik Mühendisliği yıllar geçtikçe bilime daha çok katkı vermektedir. Genel görevi elektrik üretimi, elektrik iletimi, elektronik alet geliştirilmesi ve iletişim sistemleridir. Bunların yanı sıra doğal ve yapay kaynaklardan elektrik üretimi, iletim sistemleri geliştirilmesi, plan ve proje yönetimi, analog ve dijital sistemlerin üretimi ve bakımı, tıbbi elektronik üretim ve bakımı, iletişim ve haberleşme sistemleri geliştiriciliği de meslek alanında bulunmaktadır.  Elektrik – Elektronik Mühendisleri elektrik santralleri, hastaneler, üretim tesisleri ve iletim sahalarında çalışır. Özel ve resmi kurumlarda  kolayca iş bulabilmelerinin yanı sıra plan ve proje yönetimi için ofis açabilirler.

DGS ile Elektrik – Elektronik Mühendisliği lisans programına geçiş

DGS ile Elektrik – Elektronik Mühendisliği lisans programına geçiş için belirlenen ön lisans programlarının birinden mezun olmak gerekmektedir. Alternatif enerji kaynakları teknolojisi, biyomedikal bilimler, deniz haberleşme, endüstriyel elektronik, endüstriyel otomasyon, elektromanyetik taşıyıcılar, elektrikli cihaz teknolojisi, ev cihazları teknolojisi, haberleşme teknolojisi, hidroelektrik santralleri, kontrol sistemleri teknolojisi, mekatronik, oto elektrik-elektroniği, otomasyon, raylı sistemler elektrik-elektronik teknolojisi, telekomünikasyon, termik santrallerde enerji üretimi, uçak elektriği, uçak elektroniği, uçak elektrik-elektroniği ve uçak teknolojisi ön lisans programları geçiş yapabilir. Bunlar dışında radyo ve televisyon teknolojisi, elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtımı, muharebe ve elektronik bilgi sistemleri, nükleer teknoloji ve radyasyon güvenliği, sahne ve gösteri sanatları teknolojisi ön lisans programları da geçiş yapabilmektedir.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği DGS taban puanları

DGS ile Elektrik – Elektronik Mühendisliği lisans programına sayısal DGS puanıyla öğrenci alınmaktadır. En yüksek puanlı devlet üniversiteleri Boğaziçi 345, ODTÜ 333, Hacettepe 326, Ege 317, Gazi 309 puandır. Teknoloji fakültelerinde ise Marmara 312, Gazi 307, Sakarya 295 puanla öğrenci alımı yapmaktadır.


Yorum yapın