DGS ile Bilgisayar Mühendisliği

By DGS

21. yüzyıl ile birlikte hayatlarımız bilgisayar üzerinden yönetilmeye başlandı. Hayatımızdaki en ufak şeyler dahi bilgisayar sistemlerine bağlı olmaya başladı. Bilgisayarların bu denli hayatımızda olması bilgisayar mühendisliği ihtiyacını da doğurdu. Temel bilgisayar bilimlerini esas alarak sistematik bilgisayar tasarımı geliştirmektedirler. Bilgisayar mühendisleri devlet kurumlarında ya da özel kurumlarda sistem uzmanı, veri tabanı uzmanı, yazılım uzmanı ya da veri madenciliği gibi alanlarda iş bulabilirler. Lisans programı süresi 4 yıldır. Çoğu okulda dersler İngilizce olduğundan bir yıl İngilizce hazırlık okutulmaktadır. Bilgisayar mühendisleri aynı zamanda bilgisayar üretimleri ve geliştirilmesinde de çalışabilirler. İşletim sistemleri, işlemci, ana kart, ekran kartı gibi temel donanımları bilgisayar mühendisleri geliştirir. Bilgisayar mühendisleri bu işleri yaparken derleyici paket yazılımları, programlama dilleri, grafik yazılımları, işlemci yazılımları konularında bilgilere ihtiyaç duyarlar.

DGS ile Bilgisayar Mühendisliği

DGS ile Bilgisayar Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmek için belirli ön lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler; bilgi güvenliği teknolojisi, bilgisayar teknolojileri ve bilişim sistemleri, internet ve ağ teknolojileri, Web teknolojileri ve programları ön lisans bölümleridir.

Bilgisayar Mühendisliği DGS taban puanları

DGS ile Bilgisayar Mühendisliği lisans programına geçiş DGS sayısal puanı ile yapılmaktadır. Sayısal puan türünde oluşan puanınızla eşleşen üniversiteleri tercih edebilirsiniz. En yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler Boğaziçi 362, ODTÜ 352, İTÜ 344, Galatasaray 338, YTÜ 335, Hacettepe 333, İstanbul 319, Ege 315, Gazi 312 puanla öğrenci almaktadır. Bu üniversiteler İngilizce eğitim vermektedir. Yalnızca Galatasaray Üniversitesinin eğitim dili Fransızcadır.  Özel üniversitelerden tam burslu eğitim veren üniversiteler ise İstanbul Bilgi 355, Bahçeşehir 334, Nişantaşı 326, Yeditepe 322, Başkent 312 puanla öğrenci almaktadır. Ücretli eğitim verenler ise Atılım 215, İzmşr Ekonomi 215, İstanbul Kadir Has 220, İstanbul Altınbaş 220, Çankaya 221 puanla öğrenci almaktadır. Düşük puanla öğrenci alan devlet üniversiteleri ise Yozgat Bozok 268, İSTE 269 puanla öğrenci almaktadır.


Yorum yapın