DGS ile Beslenme ve Diyetetik

By DGS

Beslenme ve Diyetetik lisans programı sağlık sektöründe son yıllarda ilgi gören bir bölümdür. Genel amacı beslenme ve besinlerle alakalı bilimsel kanunlar doğrultusunda sağlık korunması ve hastalık iyileştirmedir. Bu bağlamda çalışacak insanlar bu bölümde yetiştirilir. Mezun olan öğrenciler diyetisyen unvanı taşırlar. Sağlık kuruluşları ve tedavi kurumlarında iş bulabilirler. Ek olarak eğitim, araştırma ve endüstri kuruluşlarında da çalışmalarına olanak tanınmaktadır. Ayrıca özel diyetisyen olarak bir iş yeri açabilirler. Eğitim süresince beslenme biyokimyası, mikrobiyoloji, psikoloji, sosyoloji, kişisel sağlık, toplumsal sağlık, beslenme alışkanlıkları ve beslenme hastalıkları konusunda uzmanlaşırlar. Lisans programı 4 yıl sürmektedir ve 4. yıl içerisinde 6 haftalık bir staj zorunluluğu bulunmaktadır.

DGS ile Beslenme ve Diyetetik

DGS ile Beslenme ve Diyetetik lisans programına geçiş yapabilmek için bu bölüme uygun bir ön lisans programı bitirmiş olmalısınız. Bu programlar aşçılık, engelli bakımı ve rehabilitasyon, et endüstrisi, gıda teknolojisi, hazır yemek ve aşçılık, ikram hizmetleri, mantarcılık, mutfak yönetimi, su ürünleri işleme teknolojisi, süt ve süt ürünleri, un ve unlu mamuller teknolojisi, yağ endüstrisi, yaşlı bakım hizmetleri, içecek işletme ön lisans bölümleridir.

Beslenme ve Diyetetik DGS taban puanları

DGS ile Beslenme ve Diyetetik lisans programını tercih edebilmek için sayısal puanınızın da yeterli olması gerekmektedir. DGS ile öğrenci alan en yüksek puanlı üniversiteler Başkent 384, Gaziantep Sanko 342, İstanbul Sabahattin Zaim 338 puandır. Bu üniversiteler tam burslu özel üniversitelerdir. Devlet üniversitelerinde ise Hacettepe 328, Ege 322, Marmara 317, İstanbul Sağlık Bilimleri 312, Ankara 311, İzmir Katip Çelebi 310, Gazi 308 puanla öğrenci almaktadır. Düşük puanla öğrenci alan üniversiteler ise Gümüşhane 281, Ağrı İbrahim Çeçen 282, Erzincan Binali Yıldırım 282, Kırklareli 283, Tekirdağ Namık Kemal 284, Erzurum Atatürk 285, Kastamonu 286, Konya Selçuk 287, Kırıkkale 288, Afyon Sağlık Bilimleri 290 puanla öğrenci almaktadır.


Yorum yapın