arama

Devlet Yurtlarının Sunduğu İmkanlar

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

 Devlet Yurtlarının Sunduğu İmkanlar

Üniversiteye yeni başlayan ya da hala okumakta olup devlet yurdunda kalmayı düşünenlerin kafasındaki en büyük sorular; KYK yurt ücretleri, devlet yurtlarındaki odalar, yurt yemekleri ve KYK yurt ücretleri hangi hizmetleri kapsamaktadır gibi konulara yönelik olmaktadır. Yazımızın devamında, 2018-2019 eğitim yılı için, devlet yurtlarının sunduğu imkanlar hakkında kısa detaylar yer almaktadır.

2018-2019 Devlet Yurtlarının Sunduğu İmkanlar

KYK Yurt Odaları Nasıl? Şartları Nelerdir?

Eskiden var olan oda ayrımları, güncel olarak kalkmış durumda. Artık asil olarak yurtta kalma hakkına sahip olan öğrencilerde dahil, hiçbir öğrenci oda seçimi yapamayacak.  KYK yurtları odaları kaç kişilik? Sorusunun cevabı da, en fazla merak edilenler arasında yer almaktadır. Birçok bölgede yurt odaları 3 kişilik iken, genel tabloya baktığımızda ise, 4-5 kişilik olduğunu söylemek mümkündür.

KYK yurt ücretleri ne kadar?

2018 yılı için KYK yurt ücretleri, aylık olarak minimum 168 TL olarak belirlenmektedir. Bazı devlet yurtlarında ise bu tutar, 285 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yurda kayıt yaptırırken, 1 aylık depozito verilmesi gerektiğini de, unutmamak gerekir.

Devlet yurtlarında yemek ücretleri ne kadar?

KYK yemek ücretleri ise, oldukça cazip görülüyor. Kahvaltı 3.5 TL ve akşam yemeği 7.5 TL olarak belirlenmiş durumda. Kahvaltınızı detaylandırmak istediğinizde toplam 5 TL, akşam yemeğinizi detaylandırmak istediğinizde ise, 9 TL ödemek durumundasınız. Ancak devletin yurtlarında kalanlara sunduğu yemek ve barınma desteği ile, yurtlarda bedava kalmakla birlikte, üzerine 150 TL’likte ücretsiz yemek yiyebilirsiniz.

Devlet yurtlarında internet bağlantısı var mı?

Öğrencilerin cevabını en çok merak ettikleri sorulardan biriside, devlet yurtlarında internet var mı? Sorusudur. Doğal olarak internet, öğrenciler için son derece büyük bir öneme haiz.  Devlet yurtlarının sunduğu imkanlar arasında internet hizmeti de bulunmaktadır. Hızının modeme yakınlık ve yurttaki anlık giriş durumuna değiştiği bilinse de, devlet yurtlarının tamamında internet bağlantısı bulunmaktadır.

Devlet yurtlarında, çamaşırhane var mı?

Özellikle öğrenciler gibi eğitime dayalı bir aktivite için zaman ayırmanın önemli olduğu devlet yurtlarında, çamaşır yıkama ve kurutma yapabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.

Devlet yurtlarında temizlik hizmeti var mı?

Devlet yurtlarının sunduğu imkanlar içerisinde temizlik hizmeti yer alsa da, bu hizmet odalar ve ortak alanlar için geçerlidir. Oda temizliği detaylı olmayıp, dolapların ve camların temizliği ile sınırlı tutulmaktadır.