Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Deri Mühendisliği Bölümü, derinin işlenmesi ile alakalı teknolojinin geliştirilmesi ve bu alanda araştırma çalışmaları yapmak için gerekli olan nitelikli insan gücünü kazandırmayı hedefleyen bölümdür.

Bölüm deri ve deri üretim teknolojileri üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Deri Mühendisliği Bölümü Dersleri

Deri mühendisliği bölümünde ekonomi,  kimya,  fizik ve biyoloji gibi temel dersler görülmektedir. Bu derslerin yanı sıra hayvansal lifler, lif bitkileri,  kürk hayvanları yetiştirilmesi,  deri mikrobiyolojisi,  atıksu arıtma teknolojisi,  büyükbaş hayvan derilerinin işlenmesi gibi dersler de, bölümde okutulan dersler arasında yer almaktadır. Ayrıca alanla ilgili proje hazırlama ve uygulama teknikleri, bölümde okutulmakta ve teknik olarak uygulanmaktadır.

Bölüm İçin Gerekli Nitelikler

Deri Mühendisliği bölümünde okumak isteyen öğrencilerin,  temel bilimlere karşı ilgisinin olması ve temel bilimler alanında başarı sağlaması beklenmektedir. Deri mühendisliği bölümünde okumak isteyen öğrenciler aynı zamanda araştırmaya meraklı,  inceleme yeteneğinin yüksek olması ve yeni şeyler bulmaya hevesli olmalıdır.

Bölümden Mezun Olanlar Hangi Ünvanla Ne İş Yaparlar?  

Deri mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciler,  “deri mühendisi” unvanı ile anılmaktadır. Bölüm mezunları deri mühendisi olarak, derinin ham maddesi halinden işlenmiş haline kadar geçirmiş olduğu tüm işlemleri, takip eder ve deri ürünlerinin satışını planlar.

Derinin yanı sıra sentetik lifler, lifler, pamuk ve yün gibi ham maddelerin değerlendirilmesine yönelik teknolojik araştırmalar yaparlar. Bu alandan mezun olan kişiler, özel sektörün deri ile alakalı araştırma ve üretim yapan bölümlerinde çalışabilirler. Mezunlar aynı zamanda kamu alanında da,  ilgili bölümlerde kendilerine iş bulabilirler.

Sayısal puan türü ile giriş yapabileceğiniz deri mühendisliği bölümü,  üniversitede okutulan kolay bölümler arasında gösterilmektedir.

Ülkemizde hayvancılığın birçok ülkeye göre daha ileri seviyede olması, deri sektörününde aynı orantıda ilerlemesine yol açmış ve sektörde nitelikli personel ihtiyacı doğmuştur.


Yorum yapın