Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü,  ortaöğretim programlarında öğrencilere coğrafya eğitimi verecek öğretmenler yetiştirmek ve öğrencilere bölüm ile alakalı daha fazla nitelik kazandırmak amacıyla kurulmuş,  kolay bölümler arasında yer almaktadır.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü dersleri

Coğrafya Öğretmenliği Bölümünde Jeomorfoloji,  beşeri coğrafya,  bitki coğrafyası,  klimatoloji,  toprak coğrafyası,  genel ekonomik coğrafya,  tarım ve ulaşım coğrafyası gibi,  ana alan dersler okutulmaktadır.

Aynı zamanda eğitim boyunca özel öğretim metotları,  eğitim psikolojisi,  ölçme değerlendirme ve rehberlik,  matematik, biyoloji  ve genel öğretim metotları da,  öğretmenlik meslek bilgisi olarak okutulmaktadır.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Coğrafya Öğretmenliği Bölümünü okuyarak coğrafya öğretmeni olmak isteyen bireylerin tarih ve jeolojiye ilgi duyan ve sosyal bilimler kapsamında, başarılı olması gerekir. Kişinin düşüncelerini başka insanlara etkili bir dille aktarabilme yeteneği,  öğrenme ortamının yeterliliğini hazırlayabilme kapasitesi,  diğer insanlarla iyi iletişim kurabilme yeteneğine sahip olması gibi özelliklerde, arananlar arasındadır.

Aynı zamanda çevresindekileri ve kendini her zaman geliştirme çabasında olmasıda,  coğrafya öğretmenlerinde aranan özellikler arasında yer almaktadır.

Bölüm mezunları hangi ünvan daha ne iş yaparlar?  

Coğrafya Öğretmenliği Bölümünden mezun olan kişiler,  “Coğrafya öğretmeni” ünvanı alırlar. Bölümden mezun olan öğretmenler, görev aldığı okullarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıp sunulan öğretim programlarında göre,  faaliyet gösterirler.

Coğrafya öğretmenleri ayrıca ilgili alan ile alakalı bilgi,  tutum ve becerileri öğrencilerine kazandırmak için yine, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda etkili bir şekilde görev almaktadırlar.

Mesleğin gelişimini izlemek ve bu şekilde edindiği bilgileri öğretim programlarına yansıtmakta, çalıştıkları kuruma bağlı olarak Coğrafya Öğretmenliği Bölümü mezunlarının görevlendirildiği alanlardan birisidir.

Coğrafya öğretmenleri çalışma alanlarına göre; kamu ve özel eğitim kurumlarında coğrafya öğretmeni olarak çalışabilirler. Coğrafya Öğretmenliği Bölümü puan türü, sözel puan türüdür.


Yorum yapın