Coğrafya Bölümü Hakkında Bilgiler

By Genel

Hiç garip bir kaya oluşumu gördüğünüzde nasıl bu şekilde olduğunu merak ettiniz mi? Ya da çok kalabalık bir gecekondu mahallesi hakkında bir belgesel izleyip ve oradaki insanların neden bu kadar kötü koşullarda yaşadığını anlamak istediniz mi? Üniversite eğitiminizi coğrafya üzerine almayı seçerseniz, bu tür soruları ve daha pek çok şeyi keşfetme şansınız olacaktır. Gerçekten de, coğrafya konularını bir konudan ziyade geniş bir akademik alan olarak düşünmek daha uygundur.

Genel olarak, coğrafya, çevremizi, dünyayı ve hem doğal, hem de insani faktörlerin ve olayların etkisini açıklamaya çalışan bir bilim olarak kabul edilir. Coğrafyayı öğrenmeyi tercih edenler genellikle fiziksel coğrafya yani fiziksel süreçleri ve doğal ortamların incelenmesini veya insan coğrafyası yani insan toplulukları ve insanlar ile gezegenler arasındaki ilişkileri incelemeye odaklanacaktır. Coğrafya, dünya bilimleri, sosyoloji, antropoloji ve siyaset gibi sosyal bilimlerle yakından ilgilidir.

Coğrafya Bölümü Neleri Kapsar?

İnsan coğrafyası, insan toplumlarının incelenmesiyle ilgilidir . Toplumun nasıl işlediğini, nasıl geliştikleri ve karşılaştıkları zorlukları konu alır. Dolayısıyla, bir insan coğrafya dersinde, nüfus değişimi, kültürel ve dini uygulamalar ya da küreselleşmenin çeşitli yönleri gibi konuları kapsayabilirsiniz. Diğer yandan, fiziki coğrafya ise, Dünya’nın fiziksel süreçlerini, iklim ve hava sistemlerinden, depremlere ve kaya oluşumlarına, okyanus tabanında neler olup bittiğini derinlemesine işler.

Coğrafya Bölümü İçin Giriş Şartları

Coğrafya bölümüne giriş için şartlar değişik gösterebilir. Tipik olarak coğrafyanın bazı yönlerini incelemesi hakkında birazda olsa bilgi ve ilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Coğrafya bilimi ve sosyal bilim konuları, sosyoloji, ekonomi, politika ve tarih gibi konularla beraber çalışır. Coğrafyayı neden incelemek istediğinizi açıklayabilmeniz beklenir. Gelecekteki potansiyel coğrafya kariyerleriniz veya özellikle tutkulu olduğunuz konularda uzmanlık yapmayı tercih edebilirsiniz. Uluslararası öğrenciler, dersi vermek için kullanılan dilde yeterlilik kanıtı sunmaları gerekebilir.

Bölüm Yapısı ve Değerlendirme Yöntemleri

Lisans düzeyindeki bir coğrafya bölümü, eğitim sistemine bağlı olarak dört veya beş yıl sürmektedir, yüksek lisans programları ise iki yıl sürmektedir. Öğretim yöntemleri arasında, genellikle farklı yerlere yapılan gezileri içeren konferanslar, seminerler ve saha çalışmaları yer alacaktır. Coğrafya çok geniş bir konu olduğundan, öğrenciler çok çeşitli opsiyonel modüllerden seçim yapma olanağına sahiptir. Sadece fiziksel coğrafya veya beşeri coğrafya arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Her ikisinin unsurlarını birleştirmek mümkündür. Değerlendirmeler, sınavlar ve saha projelerine dayanmaktadır. Yüksek lisans programları sonunda, öğrencilerin kendi seçtikleri bir konuda tez hazırlayıp sunması beklenmektedir.

Yorum yapın