arama

Çocuk Masalları ve Hikayeleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ömer faruk
  • 1 Star
    Loading...

Gece vakitlerinde çocukların etrafını aydınlatan ve onlara başka dünyaların kapılarını açan masallar.. Yüzyıllardan günümüze kadar, sözlü geleneğin bir ürünüdür bu kültürel miras. Kimi zaman güldüren, kimi zaman heyecanlandıran kimi zaman da meraktan göz bebeklerinin büyümesine neden olan binbir çeşit hikayeler. Çocuk masalları geçmişten günümüze her çocuğun kulaklarında yer etmektedir. Hep aynı son değil midir iyi olanın galip geldiği, kötü olanın kaybettiği. Çocukların büyük merakla dinlediği bu söylentiler sadece bir hayal ürününden ibarettir yani gerçek hikaye değillerdir.

Geçmişinizde anne ve babalarınızdan dinlediğiniz masalları bugün kollarının arasında olan çocuğunuza anlatıyorsunuz. Ne büyük bir gurur! Çocukluğunuz aklınıza geliyor belli belirsiz masal okuyunca. Çocuğunuz ağzınızdan çıkan her kelimeye pür dikkat kesilirken, yüzünüzde tatlı bir tebessüm. Düşünsenize, karşınızda masal okuduğunuz çocukta bir gün sizin gibi olacak ve o da gelecek nesillere ağzınızdan çıkan her kelimeyi aktaracak. Böyle bir kültürel mirastır işte masallar.

Dede Korkut adı altında birçok çocuk hikayeleri çalındı kulaklarımıza. Biz dinledikçe devamı gelirdi saatlerce hiç bitmeksizin. Günümüzde ise birçok şey değişti. Babalarımızın, dedelerimizin seslerini tablet ve telefonların sesleri aldı. Gelişen teknolojinin yanında sesli masallar ve görüntülü masallar yeni nesil çocukların kulaklarında yer etmeye başladı. Yeni karakterler, yeni heyecanlar.. Sesler değişiyor ama masal kültürü hep olduğu yerde devam ediyor. Ebeveynlerin kurtarıcısı, çocukların hayal dünyası hikayeler ve masallar yüzyıllarda geçse yerlerini koruyacak.

Bu gece de masal zamanı. Hansel ve Gretel ormana gidecek, kırmızı başlıklı kız kurdun tuzaklarından kaçacak ve pamuk prenses bir kez daha çok sevdiği cücelere yemekler hazırlayacak. Ve siz bunları anlatırken çocuklarınızın gözleri yeni bir sabah için kapanacak. Siz ise büyük bir huzur içinde yine çocuğunuzun kahramanı olacaksınız.