Çocuk gelişim bölümü hakkında bilgiler

By Meslek Rehberi

 Çocuk gelişim bölümü hakkında bilgiler

Çocuk gelişimi bölümünün amacı  çocuk bakım evleri,  hastane ve kreşler gibi yerlerde bulunan çocukların duygusal, zihinsel,  bedensel ve toplumsal yönden gelişmeleri,  çocuk sorunlarının çözümü üzerinde çalışacak personel yetiştirmektir.

Ayrıca  hastanede tedavi altındaki çocukların eğitimi ve anne baba eğitimi gibi alanlarda programlar hazırlayıp, bu eğitimlerin gerçekleşmesini sağlayacak nitelikli elemanlar yetiştirmekte, çocuk gelişimi bölümünün amaçları arasındadır.

Çocuk gelişim bölümü dersleri

Çocuk gelişim bölümünde matematik, biyoloji, fizik, sosyolojik kimya ve psikoloji dersleri,  temel dersler olarak verilmektedir. Eğitimin ileri seviyesinde ise, uzmanlık dersleri ağırlıktadır.

Bu dersler; aile ilişkileri,  özel eğitim,  eğitim felsefesi,  çocuk sağlığı ve hastalıkları ile çocuk ruh sağlığı gibi derslerdir. Aynı zamanda uygulamalı ders olarak yuva ve anaokulu gibi yerlerde, staj kapsamında eğitimler yapılmaktadır.

Bölüm için gerekli nitelikler

Çocuk gelişim bölümü için, çocuk eğitimi ve gelişimi alanında çalışmak isteyen kişilerin üretken olmaları gerekir. Normalin üzerinde genel akademik bilgi ve yeteneğe sahip olmaları, ayrıca beklenen özellikler arasındadır. Aynı zamanda çocuklarla birlikte olmaktan zevk alan,  onları seven, özellikle anne baba ve diğer çocuk eğitmenleri ile iyi iletişim halinde olabilen,  hoşgörülü ve sabırlı kimseler olması beklenmektedir.

Bölüm mezunları hangi ünvanları ne iş yaparlar?  

Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunları çocuk gelişimi ve eğitimcisi unvanını alarak,  özellikle çocuklara yönelik eğitimin birçok aşamasında görev yapabilirler. Mezunlar genellikle bakım evleri ve kreşlerde çocukların duygusal,  bedensel,  toplumsal ve zihinsel yönden gelişimlerine yönelik programlar hazırlarlar.  Bu programları uygulayabilir ya da uygulanması yönünde denetlemeler yapabilir.

Eğitimcilere aynı zamanda anne ve babalara, çocuklarıyla alakalı farklı sorunlar da yol gösterici nitelikte hizmetler verebilir. Hastanede yatılı tedavisi süren çocukların, psikolojik olarak hastane ortamına hazırlanması  ve burada temel eğitimini almaları noktasında da,  çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunları görevlendirilmekdir.

Bölüm mezunlarının yoğunluklu olarak çalıştıkları yerler; kamu eğitim kurumları,  kamu hastaneleri,  özel eğitim kurumları,  kreşler,  çocuk bakım evleri ve çocuk hastaneleri bölümleridir. Bölüm mezunları bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları bu görevlerin yanı sıra,  ana çocuk sağlığı merkezlerinde, çocukların ruhsal ve fiziki gelişimi gibi alanlarda da görevlendirilirler.

Ayrıca televizyon ve radyo çocuk programları yapımcısı,  çocuklara yönelik kitap ve benzeri verilerin hazırlanması ve kitle haberleşme danışmanı gibi,  farklı görevlerde de yer alabilirler.

Çocuk gelişim bölümü eşit ağırlık puan türü ile alım yapmaktadır.


Yorum yapın