arama

Çeviri Sektöründe En Yüksek Ücreti Kazanan Diller Hangileri?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tayfur Özsoy Tayfur Özsoy
  • 1 Star
    Loading...

Çeviri Sektöründe En Yüksek Ücreti Kazanan Diller Hangileri?

Tercüme işiyle mi ilgileniyorsunuz? Yakın zamanda sertifikalı bir çevirmen olmayı mı düşünüyorsunuz? Başarılı bir çevirmen olmak zor bir iş evet ama doğru pazar ve diller takip edilirse bunlara ek olarak en yüksek ödemeyi alan dilleri biliyorsanız zorluğun yerini keyif alacaktır.

Gereksinimler

Çeviri sektöründe maalesef fiyatlar çevirmenlerin istediği gibi olmamakta. Yüksek ücretli bir çevirmenlik işi bulmak için, sadece belirli bir dilde iyi olmanıza gerek yoktur, aynı zamanda akademik alanda birçok gereksinimi yerine getirmeniz gerekecektir. Bunun dışında, çalışmak istediğiniz pazarın eksikliklerini ve gereksinimlerini de takip etmeli çözümler üretmelisiniz. Örnek verecek olursak Amerika’da çalışmak isteyen İngilizce ve Türkçe çeviriler yapmak isteyen bir çevirmen orada çalışmasını sağlamak için gerekli olan tüm çalışma izinlerini almış olmalıdır. Ülkelerin çalışma izni şartları farklılık göstermektedir, bu yüzden ilgili elçiliklerle irtibata geçip ön bilgi alarak işlemlere başlamak en iyisi olacaktır. Bir başka faktör ise piyasada bilinirliğinizin olması. Bu konuda verilebilecek tavsiye, müşterilerinizle ve meslektaşlarınızla uyumlu ilişkiler kurmanız gerekmektedir.

Uzmanlık Alanınızda Rekabet Edin

Tam anlamıyla akıcılığa ve yoğun kavram yeteneği olan bir çevirmende olsanız kendi alanınızdaki rekabetin farkında olmalısınız. Olduğunuz yerde durmayarak yeni fırsatlara kapı açmak için birden fazla alanda uzmanlaşmaya odaklanmanız tavsiye edilir. Bu alanlara örnek olarak en popülerlerini vermek gerekirse şöyle sıralanabilir; Finans, tıp ve hukuk. Ancak son yapılan çalışmalara göre ilaç çevirmenlerinin de yüksek talep görmeye başladığını göstermektedir. Uzmanlaştığınız alanda teknik veya mesleki deneyime sahip olmanız sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır. Çeviri şirketleri bu konuya son zamanlarda özen göstermeye başlamıştır.

<3 En Çok Kazandıran Diller

Buraya kadar anlattıklarımızla başarılı bir çevirmeni diğer çevirmenlerden ayıran ayrıntılardan bahsettik. Asıl konumuz en çok kazandıran dillerdi. Her işte olduğu gibi konumunuz ve deneyiminize göre müşterilerinizden talep edeceğiniz tutar belirlenmektedir. Ancak en çok kazandıran dillere gelecek olursak geçmiş yılların verilerine bakarak görmekteyiz ki Asya ve Orta Doğu dillerinin çeviri dünyasındaki en yüksek ödemelerin yapıldığı diller olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok talep edilen diller Japonca, Arapça Çince ve Danca’dır. Ülkemizde ise bu durum şöyle görülmektedir; İngilizce, Arapça, Almanca. En çok kazandıranlar ise şöyle sıralanmakta; Çince, Japonca, Yunanca, Almanca, İtalyanca, Arapça, Rusça, Fransızca ve İngilizce olarak belirtilmektedir.

Çevirmen Adayları İçin Öneriler

Muhtemelen başarılı bir çevirmen olabilmek için iki dilli ya da sadece tek bir dile yoğunlaşmış durumdasınız, unutmayın hızlı, doğru ve verimli çalışarak yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Kendinizi 2. bir dilde geliştirmeye çalışın. Sektörün içine en erken zaman da girmeye çalışın örneğin stajyer olarak herhangi bir tercüme bürosunda çalışabilirsiniz.

Kendinizi en yakın hissettiğiniz dili öğrenmek için seçin. Ezber yapmak sizin için sorun oluyorsa aşina olduğunuz bir alfabe ve sayısal sistemi kullanan bir dile yakınlaşabilirsiniz. Seçtiğiniz dilde gelişiminizi etkileyebilecek diğer faktörler konum ve ekonomik durum olabilmektedir. İlgi alanları da bir dili öğrenmeniz için sizi teşvik edebilir. Örneğin ticaret yapmak isteyen birinin Çince öğrenmek için daha fazla nedeni olabilmektedir. Çeviri iletişimin önemli bir parçasıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.