Burs Veren Kurumlar 2019

By Genel

Üniversite maratonunu başarıyla tamamlayan ve bir bölüme yerleşen her öğrenci bugünlerde burs veren kurumlar 2019 listesini merak ediyor. Üniversitede burs alabilmek için tüm şartları zorlayan ve burs veren kuruluşları araştıran öğrenciler e-kayıtlarını e-devlet üzerinden yaparak yurt başvurularını da tamamladılar.

Ekonomik durumları iyi olmayan birçok öğrenci burs veren vakıflar arasından başvurabilecekleri seçmeye çalışıyor. Kimi vakıflar sadece kız öğrencilere burs verirken kimi kurumlar ise sadece sayısal bölümlere burs bağlıyor. Bazıları da belli derece yapmış öğrencilere burs vermek istiyor.

Durum böyle olunca burs veren kurumlar 2019 listesini hazırlama gereği hissettik. Bu listeyi tek tek değerlendirerek şartları zorlayın. İstediğinin peşinden hırsla giden öğrenciler eninde sonunda başarır.

  1. Vehbi Koç Vakfı: Ara sınıflara burs veren bu vakıf için öğrencinin başarı ortalamasının 2,50 üstünde olması gerekiyor. Devletten veya başka bir kuruluştan karşılıksız burs almamak gerekiyor. Okula devam şartı var. Alttan dersinizin olmaması gerekiyor.
  2. Toplum Gönüllüleri Vakfı: Ekonomik olarak zor durumda olan öğrencilere burs verilmektedir. Ders notlarınızı iyi olması lazım. Bu iki şartı taşıyorsanız Gençlik Bursu almak için başvurabilirsiniz. Ayrıca sayısal bölümde okuyan maddi durumu elverişsiz bir kız öğrenci iseniz Kardelenler Bursu alabilirsiniz. Bu vakfın öğretmen çocukları için de Öğretmen Çocukları Bursu bulunmaktadır.
  3. Türk Eğitim Vakfı: KYK bursları da dahil olmak üzere başka yerden burs almayan 25 yaşından küçük öğrencilere burs sağlamaktadır. Not ortalamanızın 2,50’nin altında olmaması lazım. Bu durumlarını transkript ile belgelendiren öğrenciler başvurabilir.
  4. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD): Bu derneğe ait olan şubelerin yer aldığı illerde bulunan üniversitedeki öğrencilere burs verilmektedir. Burs için başvurudan sonra mülakata çağırıyorlar. Not şartı en az 2,00. Başka bir kurumdan burs almamanız lazım. Son sonof öğrencileri, özel üniversite öğrencileri ve açık-uzaktan eğitim öğrencileri burs başvurusu yapamazlar.
  5. Aktaş Eğitim Vakfı: Teknik üniversitelere veya örgün eğitim veren lisans bölümlerine burs vermektedir. 26 yaş sınırı vardır. Ekonomik olarak elverişsiz durumda olmak. Bir işyerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak, başka bir kurumdan burs almamak ve not ortalaması 3,00’ın altında olmamak şartları vardır.

Yorum yapın