Biyoloji Nasıl Çalışılır? (Uzman Öğretmenden Tavsiyeler)

By Diğer

Birçok lise öğrencisi için biyoloji büyüleyici bir konudur. Bu özellikle kursta çok sayıda laboratuvar deneyi, saha gezileri ve multimedya sunumları varsa geçerlidir. Bununla birlikte, biyoloji bazen çok zor görünebilir. Özellikle son yıllarda ezberlemek için birçok bilgi var. Öğrencilerin bazen verileri analiz edip yorumlamaları, akıl yürütme becerilerini kullanmaları ve daha önce öğrendikleri bilgileri yeni durumlara uygulamaları gerektiğinden aynı anda bunların hepsini başarmak zor görünebilir. Neyse ki, biyolojiyi etkili bir şekilde öğrenmek için birçok yol var.

Yıllarca lisede biyoloji dersi verdim. Ayrıca üniversite sınavlarına hazırlanmaları için öğrencilere yardım ediyorum. Bu makalede açıklanan ipuçları ve teknikler, öğrencilerimin iyi çalışma becerilerini geliştirmelerine ve biyoloji testleri ve sınavlarında başarılı olmalarına en fazla yardımcı olanlardır.

Sınıftaki Zamanı Etkin Kullanın

Biyolojiyi öğrenmek için, çalışmak için doğru bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu bilgiyi toplamak için zamanınızı biyoloji dersinde veya laboratuvarında etkili bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

 • Yeterince dinlenin, besleyici yiyecekler yiyin ve abur cuburu sınırlayın, böylece okula vardığınızda uyanık ve öğrenmeye hazır olursunuz.
 • Dersi kaçırmak için çok önemli bir nedeniniz yoksa veya hasta olmadığınız sürece tüm derslere katılın. Bir dersi kaçırmanız gerekiyorsa, öğretmeninizden ne öğrenildiğini öğrenin.
 • Gerekli tüm sınıf ödevlerini ve ev ödevlerini tamamlayın.
 • Ödevinizde hata varsa, doğru cevapların ne olduğunu veya neyi yanlış yaptığınızı öğrenin. Doğru bilgileri not edin.
 • İstemeseniz bile sınıfta not alın. Öğretmenin söyledikleriyle ilgili, tahtaya ve akıllı tahtaya yazdıkları hakkında notlar yazın.
 • Notları, bilgileri veya formülleri anlamıyorsanız, öğretmeninize yardım için (ders sırasında veya dersten sonra) yaklaşmaktan korkmayın. Öğretmen, öğrencilerle bireysel olarak ilgilenirken bütün bir sınıfla uğraşmaktansa, daha az korkutucu olabilir. Muhtemelen materyali anlamak için çaba gösterdiğiniz için çok memnun olacaktır. Biyoloji okuduysanız ve okuduğunuz bölümü anlıyorsa, diğer insanlar da çok yardımcı olabilirler.

Notlar nasıl alınır?

 • Öğretmenin sınıfta sunduğu bilgiler hakkında kendi notlarını al.
 • Bilgi hızlı bir şekilde iletiliyorsa, anahtar kelimeler, terimler veya gerçekleri yazarken nokta şeklini kullanın. Bunların ne anlama geldiğini bilmeniz şartıyla kısaltmalar ve semboller kullanın. Daha sonra açıklama için boşluk bırakın.
 • Notları okuduğunuzdan, tercihen onları oluşturduğunuz gün, anladığınızdan emin olun.
 • Notları, okunması kolay olacak şekilde düzenleyin. Bilgilerdeki boşlukları doldurun ve kafa karıştırıcı olan her şeyi netleştirin. Ders kitapları ve güvenilir İnternet siteleri gibi referans kaynakları bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Öğretmeninizden açıklık istemesini istemek de yardımcı olabilir.
 • Tüm notları ayrı bir defterde tutmayı düşünün. Notlarınız doğru olduktan sonra, bilgileri hatırlamanıza yardımcı olması için sık sık bunları okuyun.
 • Notlarınızı elektronik bir cihaza yazarsanız, sık sık ve birden fazla yerde yedeklemeyi unutmayın.

Yorum yapın