Biyokimya bölümü hakkında bilgiler

By Meslek Rehberi

Biyokimya bölümü hakkında bilgiler

Biyokimya bölümünün amacı  sağlık bilimleri,  beslenme ve çevre olayları,  biyolojik bilimler gibi alakalı konularda eğitim ve araştırma yapmaktır. Biyokimya bölümü aynı zamanda bu alanlarda araştırma yapacak,  nitelikli elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Biyokimya bölümü dersleri

Biyokimya bölümünde fizyoloji,  anorganik kimya,  histoloji,  hücre biyoloji,  mikrobiyoloji,  analitik kimya,  bilgisayar ve matematik gibi dersler okutulmaktadır. Bu derslerin yanı sıra ilerleyen yıllarda fermantasyon teknolojisi,  klinik kimya,  toksikoloji,  ilaç kimyası,  biyofizikokimya,  enzimoloji,  fermantasyon teknolojisi,  atık değerlendirilmesi ve arıtma yöntemleri,  ve endüstriyel hijyen gibi dersler okutulmakta ve uygulamaları yapılmaktadır.

Bölüme girebilmek için gerekli nitelikler

Biyokimya bölümü için bireylerin, kimya ve biyoloji konularına yönelik ilgilerinin bulunması ve çalışma alanlarında başarılı olmaları beklenmektedir. Aynı zamanda bilimsel çalışmalara meraklı,  çalışmaları kapsamında istekli ve görme sorunu olmayan kişiler tercih edilmektedir.

Bölüm mezunlarının hangi ünvanla nerede çalışırlar?  

Biyokimya bölümü mezunları bitirdikleri dala göre, biyoteknoloji ağırlıklı biyokimyager unvanları ile anılırlar. Biyokimyagerler laboratuvarlarda ve analiz bölümlerinde, sağlıkla alakalı testler yapmak ve yeni test yöntemleri geliştirmek gibi görevlerde çalıştırılır. Aynı zamanda ilaç ve gıda sektöründe kalite kontrolcü olarak çalışıp,  yine bu sektörlerde projelerin yürütülmesi görevleri verilebilmektedir.

Bölüm mezunları tıbbi kimyasal maddeler,  ilaç,  kozmetik ve deterjan sanayileri,  tarım ilaçları ve fermantasyon teknolojisine dayalı farklı sanayi kollarımda görev alabilirler. Ayrıca tıbbi tarımsal ve çevre araştırma merkezleri ile, üniversitelerin laboratuvarlarında görev alabilirler. Biyokimya bölümü mezunlarının görev alabilecekleri bir diğer alan ise,  pedagojik formasyon alanında öğretmenlik yapmaktır. Bölüme, sayısal puan türü ile girilmektedir.

Bölüm zorluğu hakkında bir şey demek gerekirse, bölümün orta düzey bir zorluk derecesine sahip olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle sayısal dersleri iyi olan kimseler için, bölüm biraz daha kolay gelmektedir.

 


Yorum yapın