Bitkisel üretim bölümü hakkında bilgiler

By Meslek Rehberi

Bitkisel üretim bölümü hakkında bilgiler

Bitkisel üretim bölümü , tarla ve bahçelerde besin olarak yararlandığımız bitkilerin veriminin artırılması, üretimde süreklilik ve bu bitkilerin araştırma ve değerlendirme aşamalarında çalışacak olan elemanlara, nitelik kazandırılmasını amaçlamaktadır.

Bitkisel üretim bölümü dersleri

Kimya, biyoloji, matematik, tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, meteroloji, meyve yetiştirme ilkeleri, böcek ekolojisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, bahçe bitkilerinin ıslahı, serin iklim tahılları ve yem kültürünün ilkeleri gibi dersler okutulmakla birlikte, uygulama şeklinde de işlenmektedir.

Bölüm için gereken nitelikler nelerdir?

Bölümü okumak isteyenlerin; özellikle botanik bilgilere sahip olmak, genel akademik yeteneğinin gelişmiş olması, açık hava çalışmalarından hoşlanan, tarım ve ziraat alanlarına meraklı, kimyayla ilgilenmeyi seven kimseler olmaları gerekmektedir.

Mezunlar hangi unvanla, hangi görevlerde bulunurlar?

Bitkisel üretim bölümü mezunları, “Ziraat mühendisi” olarak diploma almaktadırlar. Mezunlar, ürünlerinden yararlanılan bitkilerin, sera, bahçe ve tarlalardaki verimliliklerinin artmasına yönelik araştırma yapıp, bol verimli sağlıklı ürünler yetiştirmek için ilgili alanlarda görev alabilirler.

Ziraat mühendisleri, bakanlıklara  ya da özel sektöre ait çiftlik ve laboratuarlarda çalışabilir. Bunun dışında doğal olarak kendi çiftliklerini kurabilir, bahçe bitkileri yetiştirebilir ya da seracılık yapabilirler. Bu alanlarda faaliyet gösteren yerlerde, etkin bir şekilde çalışabilirler.

Ziraat mühendisi ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı veya özel eğitim kurumları bünyesinde, öğretmen olarak da çalışabilir.

Sayısal puan türü ile gidebileceğiniz bölümden mezun olanların maaşları, kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Ancak  başlangıç aşamasında belirli bir tutar söyleyecek olursak, devlet bünyesinde çalışacak bir ziraat mühendisi yaklaşık olarak, 3750 TL maaş almaktadır. Kamuda da olsa, çalışacağı kurum maaşta oynama olmasına neden olabilir. Ziraat mühendislerinin özel sektörde aldıkları maaş ise, yine çalıştıkları firmanın tutumuna göre değişmekte olup, 2750-3000 TL civarındadır. Bu tutarlar, yeni işe başlamış olanlar için ortalama tutarlardır.


Yorum yapın