arama

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Çağımızın en önemli teknolojilerinden birisi olan ve belki de yüzyıllar boyunca böyle kalacak en önemli teknoloji, bilgisayar teknolojileridir. Hayatımızın önemli bir parçası olan internet ve bilgisayar teknolojisi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunları için gelecek vaat eden eğitim kategorilerinin başında geliyor. Bu yazımızda Bilgisayar mühendisliği bölümü hakkında bilgiler ve bölümün tanıtımı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Bilgisayar mühendisliği nedir?

Bilgisayar sistemlerinin tasarımı, donanım ve yazılımların yapısı ve geliştirilmesi gibi, bilgisayar teknolojilerine ait tüm unsurların detayları ile ele alındığı gelecek vaat eden bölümlerden birisidir. Bunların yanı sıra programlama dilleri ve web teknolojileri de, bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencilerine verilen dersler arasındadır.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Kolay iş Bulabilir mi?

Bilgisayar mühendisliği bölümü mezunları, bilgisayar teknolojileri ile alakalı rahat iş bulabilecekleri gibi, doğru olarak bilgisayarla alakalı olmayan birçok kurum ve şirkette rahatlıkla iş bulabilme imkanına sahiptir. Bunun en önemli nedeni ise, bilgisayar teknolojilerinin en basit kurum ve şirket için dahi, oldukça büyük bir öneme haiz olmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle marka sayılabilecek üniversitelerin bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar, her şartta iş bulabilecek düzeyde kimselerdir diyebiliriz. Bir bilgisayar mühendisi güvenlik sistemleri, bilgisayar yazılım ve donanım şirketleri, hava, kara ve deniz araçları şirketleri, savunma sanayi, yüksek öneme sahip makine üretim şirketleri, bankalar, finans kuruluşları ve benzeri kategorilerde faaliyet gösteren yerlerde, daha yüksek maaşla iş bulma imkanlarına sahiptir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllıktır? Ders İçerikleri Nelerdir?

Bilgisayar mühendisliği 4 yıllık olup; bilgisayar donanım yapısı, programlama dilleri, sayısal çözümleme, algoritmalar, mikro işlemciler, nesneye yönelik programlama gibi dersleri kapsamaktadır.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Bölüme ilgi duyanların en fazla merak ettikleri soruların başında, bilgisayar mühendisleri ne kadar maaş alır? Bilgisayar mühendislerinin aylık kazancı nedir? Gibi sorular gelmektedir. Özel sektörlerde başlangıç için 4000-5000 civarında maaş alan bilgisayar mühendisleri, yazılım konusunda iyi olmaları durumunda, 10 bin TL civarında maaş alabilmektedir.

Devlet kurumlarında ise maaş ortalaması, yine 4000 TL civarındadır. Bunların yanı sıra kendi şirketinizi kurabilir, ya da internet ortamında alanınızla ilgili farklı konularda ilerleyerek, güzel kazançlar elde edebilirsiniz.