AYT Tarih Konu Dağılımı Ve Soru Türleri

By YKS

Yeni yerleştirme sistemiyle birlikte LYS tarih sorularının yerini Alan yerleştirme testi tarih bölümü soruları aldı. Alan yerleştirme testinde temel yerleştirme testine oranla tarih soruları daha da derinleşmektedir. Örneğin temel yerleştirme testi konusu olarak Osmanlı kısa ve öz bir konudur. Ancak alan yerleştirme testinde Osmanlı derinlemesine incelenmiş biçimde karşımıza çıkacaktır.

Tarih Konu Dağılımı

Alan yerleştirme testinde Tarih dersi daha derin bilgilerin edinilmesini ölçmektedir. Yani sözel bölümler için daha yeterli kişilerin yüksek sıralama yapması amaçlanmaktadır. Tarih Konu Dağılımı ise bir kaç alanın dallanmasıyla oluşturulmuştur. Öncelikle tarih bilimi, ilk uygarlıklar ve ilk devletler konuları bulunmaktadır. Daha sonra İslam tarihi, İlk Türk devletleri, Türk-İslam devletleri bir çatıda toplanmıştır. Osmanlı devletiyle ilgili konularsa beylikten devlete, yükselme dönemi ve dünya gücü, 17. yüzyıl arayış yılları, Avrupa ve Osmanlı, en uzun yüzyıl (19. yüzyıl), Osmanlı kültür ve medeniyeti olarak ayrılmıştır. Daha sonrasında kurtuluş savaşı, milli mücadele hazırlık dönemi, kurtuluş savaşında cepheler, kurtuluş savaşında Mustafa Kemal konuları bulunmaktadır. Cumhuriyetin ilk yılları için Türk inkılabı, Atatürkçülük, Atatürk ilkeleri, Atatürk dönemi dış politika ve Atatürk’ün ölümü konuları bulunmaktadır. İkinci dünya savaşı, soğuk savaş dönemi, yumuşama dönemi, küresel dünya gibi de konular içerikler arasındadır. Son olarak ise Türklerde devlet yapısı, Türklerde toplum yapısı, Türklerde hukuk, Türklerde ekonomi, Türklerde sanat ve Türklerde eğitim ayrı bir kategori olarak öne çıkmaktadır.

Tarih Konu Dağılımı

Tarih konu dağılımı LYS’de 44 soru iken bu konular arasından rahatça seçilmekteydi. Ancak yeni sistemle birlikte alan yeterlilik testinde 11 tarih sorusu bulunmaktadır.  Buna bağlı olarak her konudan soru çıkmayacaktır. Ancak kategori halinde bakılacak olursa ilk Türk devletleri, Türk-İslam tarihi, Osmanlı, Kurtuluş savaşı, Atatürk dönemi, ikinci dünya savaşı gibi her ana başlıktan sorular olacaktır.


Yorum yapın