arama

AYT Kimya Konu Dağılımı Ve Soru Türleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Sistemin değiştiremediği derslerden biri olan Kimya, YGS ve LYS’de bulunan katsayısını TYT ve AYT testlerinde de koruyor. Kimya müfredatı diğer derslere oranla içerisinde bolca konu bulunduran bir derstir. Buna rağmen uzun yıllardır konuların ağırlığı küçük oranda değiştirilerek tüm konulara yer verilmeye çalışılmaktadır. Kimya Konu Dağılımı bu yüzden genellikle karşımıza dengeli olarak çıkmaktadır. Ancak alan yerleştirme testine gelindiğinde konu sayısı temel yeterlilik testine oranla iki katına çıkmaktadır. LYS’de 30 tane soru bulunduran kimya alanı alan yerleştirme testinde 13 sayısına düşünce her konuya yer vermesi biraz zor hale geldi. Ancak ağırlığı olan konular yerlerini korumaktadırlar.

AYT Kimya Konu Dağılımı

Alan yerleştirme testlerinde Kimya Konu Dağılımı LYS kimya testine benzer şekilde dağıtıldı. Uzun yıllardan beri ağırlığı olan organik kimya ve elektro kimya konuları aynı ağırlıkta kendine yer buldu. Bunların yanı sıra kimyasal hesaplama, gazlar, çözeltiler, kimyasal reaksiyonlar, reaksiyon hızı, asit baz dengesi konuları da birer soruyla  alan yerleştirme testinde yer aldı. Ancak yıllardır beri garanti sorusu olan atom yapısı, kimyasal denge, çözünürlük dengesi, indirgenme, yükseltgenme, kimyasal bağlar, bileşikler, hayatımızda kimya ve türler arası etkileşim konuları alan yerleştirme testinde yer almadı. Çekirdek kimyası, element kimyası, kimya kanunları, mol gibi yıllardır testlerde yer almayan konularsa alan yerleştirme testinde  de yer almadı.

AYT Kimya Konu Dağılımı

Alan yerleştirme testinde sorulan kimya soruları bir diğer deyişle Kimya-2 olarak adlandırılmaktadır. Kimya-2 içerisinin vazgeçilmezi ise organik kimya konusudur. Bu konunun yanı sıra kimyasal reaksiyonlar ve enerjide seçici sorular arasında yer alıyor. Eğer konu eleyerek bir çalışma sistemi yaratılacaksa elenmemesi gereken ilk konular organik kimya, kimyasal reaksiyon ve enerji konuları olmalıdır. Bu konular kimya-2 tabanlı testlerin yarısını oluşturmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.