arama

AYT Geometri Konu Dağılımı Ve Soru Türleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Yeni üniversite yerleştirme sisteminde en çok kafa karıştıran ders Geometri olmuştur. Çünkü Geometri dersinin sınavda olup olmayacağı, olursa kaç soru olacağı, Temel yeterlilik ve alan yeterlilik dağılımının ne olacağı hakkında kesin hiçbir şey bulunmuyor. Yeni Milli Eğitim Bakanının bu konuda adımlar atacağı ise şimdiden görülebiliyor. Ancak Geometri alan yerleştirme testini geçtiğimiz yıllara göre yorumlayabilmek mümkündür. Eğer sistem Geometri ile devam ederse Geometri Konu Dağılımı hangi sorularla önümüze gelecek tahmin edebiliriz.

Geometri Konu Dağılımı

Alan yerleştirme testinde geçen senelerdeki sınavları göz önünde bulundurarak hangi konular karşımıza çıkacak fikir yürütebiliriz. Son yıllara bakıldığında Geometri Konu Dağılımı doğrunun analitik incelenmesi, üçgenler, katı cisimler, çemberin analitik incelenmesi, paralel kenar ve üçgende açılar üzerinde yoğunlaşıyor. Bu konulara ek olarak ise dikdörtgen, düzlemde vektörler, çemberde uzunluk, çemberde açı, uzay geometrisi, uzayda doğru, uzayda düzlem, uzayda vektör, çokgenler ve özel teoremler soruları karşımıza çıkmaktadır.

Geometri Soru Türleri

Geometri Konu Dağılımı uzun yıllar boyunca seçici sorular üzerinde yoğunlaşarak seçildi. Özellikle sadece belli bir kitlenin yapabileceği sorular sorularak hem sapma ayarlaması hemde öğrenci seçimi bu şekilde daha iyi ayarlanabilmektedir. Oranlama yapıldığında test içerisinde %10 oranında seçici soru gelecektir. Bu soruları çözenler ve çözemeyenler arasında skala farkı oluşturulmaktadır. Konuların geneline bakacak olursak temel yeterlilik testine göre alan yeterlilik testinde daha detaylı ve karmaşık sorular sorulmaktadır. Eşit ağırlık öğrencileri için çok önemli olmasa da sayısal öğrencileri için geometri testinde bulunan bir soru dahi hayati önem taşıyabilir. Açıkçası geometri soruları sayısal öğrencilerinin puan ve başarı sıralarını doğrudan etkileyebilir niteliktedir. Bu durum göz önünde bulundurularak geometri testine ve konularına sıkı bir şekilde çalışmak gerekecektir.