arama

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Avusturya, Orta Avrupa’da bulunan, 9 eyaletten oluşan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Doğusunda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde Almanya ve Çekya, batıda İsviçre ve Lihtenştayn, güneyde ise İtalya ve Slovenya ile sınırları vardır. Karasal ve orta Avrupa iklimine sahip, bol rüzgarlı ve yağışlı bir ülkedir. Kış ayları ser ve kar yağışlı geçmektedir. Okuma yazma oranının çok yüksek olduğu ülkede eğitim İngiltere’de olduğu gibi geleneklere dayanmaktadır.

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturya’da Üniversite eğitimi 3 farklı eğitim grubuna ayrılmaktadır. Bunlar diploma, Bachelor&Master ve doktora olarak gruplara ayrılmıştır. Diploma öğrenimi 8 ile 10 yarıyıl arasında sürmektedir. Bu program bilimsel ve sanatsal açıdan derin bir bir mesleki eğitimi hedeflemektedir. Programı bitirenler master unvanına sahip olurlar. Bachelor&Master ise uluslararası düzeyde uyum sorunu yaşanmaması açısından geliştirilmiştir. Soluksuz eğitim yerine 3 ile 4 yıl Bachelor ve isteğe bağlı 1 ile 2 yıl Master eğitimi vermektedir. Master eğitimi almayanlara Bachelor unvanı verilmektedir. Doktora eğitimi bilimsel çalışma sistemine dayanmaktadır. Genelde 2 ile 3 yıl süren bu süreçte öğrenciler bilimsel çalışmalar yapar ve mezun olanlara doktor unvanı verilir.

Avusturya’da Akademik Eğitim Sistemi

Kısa bir süre önceye kadar Avusturya’da Üniversite eğitimi lisans ve yüksek lisansın birleşimi şeklinde verilmekteydi. Yapılan yasal düzenlemeyle Avrupa uyumu sağlanmış ve kademeli olarak programlar ayrılmıştır. Avustralya’da 3 yıllık Bakkalaureat unvanı Türkiye’de lisans derecesine denk gelmektedir. Lisans eğitiminde zaman açısından böylece 1 yıl tasarruf edilebilir. Yüksek lisans için ALES benzeri bir sınav olmadan isteyen herkes eğitim alarak magister unvanı alabilmektedir. Bu eğitim genelde 2 yıl sürmektedir. Avusturya’da bulunan üniversiteler, Türkiye’de olduğu gibi ekim ile ocak ayı arası güz, şubat ile haziran ayı arasında bahar dönemi eğitim vermektedir. İsteğe bağlı olarak temmuz ile eylül ayı arasında yaz okulu bulunmaktadır. Sınıf geçme sistemi yerine kredili sistem kullanılmaktadır.