arama

Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Avustralya'da Üniversite Eğitimi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Son yıllarda, yabancı adaylar arasında Avustralya’da yüksek öğrenim başvuruları hızla artış göstermiştir. Avustralya üniversiteleri, Japonya ve Güney Kore gibi Asya-Pasifik bölgesindeki birçok gelişmiş ülkenin önünde, dünya sıralamasında prestijli bir konuma sahiptir. İstatistiklere göre, Avustralya’daki saygın üniversitelerde okuyan yabancıların sayısı % 30 -% 35’e ulaşıyor.

Avustralya yüksek öğreniminin temelinde İngiliz eğitim sisteminin ilkeleri yatmaktadır. Yüksek akademik hazırlık düzeyi ile birlikte, Avustralya’da araştırma faaliyetlerinin ve mesleki becerilerin geliştirilmesine özel önem verilmektedir. Özel programlar Avustralya üniversitelerinin mezunlarını işverenler arasında talep haline getiren işgücü piyasasının ihtiyaçlarına odaklanmaktadır.

Avustralya üniversiteleri, özellikle uluslararası öğrencilerin haklarını, 2000 yılı normatif düzenlemesi ile korumaktadır. “Yurtdışından gelen öğrenciler için eğitim hizmetleri” (ESOS). Kanun, güvenliği, yüksek öğrenim standartlarına bağlılığı ve çalışma koşulları ile ikamet koşulları hakkında güvenilir verilerin sağlanmasını garanti eder. Eğitim standartları ile ilgili olarak, standartları ulusal ajans TEQSA tarafından geliştirilmekte ve kontrol edilmektedir. Yabancı öğrencileri kabul eden ve belirlenen kriterleri karşılayan üniversiteler, Eğitim Kurumları Devlet Sicili ile birlikte yer almaktadır.

Avustralya’da 43 üniversite (38 eyalet) ve yaklaşık 600 kolej bulunmaktadır. Eyalet kolejleri TAFE sistemine entegre edilmiştir ve çeşitli derecelerde profesyonel niteliklerin belirlenmesiyle çok çeşitli programlar sunmaktadır. Diğer yabancı adaylar arasında lisans, yüksek lisans, doktora çalışmaları olarak geniş bir yelpaze var. Ek olarak, Avustralya’da eğitim, lisans ve yüksek lisans programlarında çift yeterlilik kazanma fırsatı sunar: psikoloji ve dilbilim, hukuk ve işletme, finans ve yönetim vb.

İstihdam beklentileri

Avustralya’da öğrenim, kayıtlı istihdamın garantörüdür. Öğrenci vizesi, okul saatleri boyunca çalışmayı mümkün kılar (haftada en fazla 20 saat). Avustralya’dan mezun olan öğrencilerin resmi istihdama hakları vardır. Ayrıca, ülke içinde daimi ikamet şartı altında, işe alınan mezunlar daimi ikamet statüsü için başvurabilirler. Bazı alanlarda kalifiye uzman eksikliği nedeniyle istihdam olasılığı artmaktadır.

Burs alma imkanı

Avustralya üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenciler, üniversiteden, devletten veya hayır kurumları tarafından atanan bir burs alma hakkına sahiptir. Bursun büyüklüğü bir takım faktörlere bağlıdır. Burs bazen sadece eğitim masraflarını kapserken, bazı şartlar altında öğrenciye aylık bir ödeme de yapılır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.