Avustralya’da Eğitim ve Yaşam

By Yurtdışında Eğitim

Avustralya, güney yarım kürede bulunan ve Türkiye’ye oldukça uzak konumda bulunan bir ülkedir. Başkenti Canberra olan ülkenin para birimi Avustralya Doları ve GMT +10 saat diliminde bulunmaktadır. Sydney, Canberra ve Melbourne en büyük şehirleridir. Avustralya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak için bu ülkeye gidecek öğrenciler için en önemlisiyse ulaşımdır. Türk Hava Yolları aktarmalı olarak Sydney şehrine uçuşlar gerçekleştirmektedir. Bu uçuşlar 15 saat sürmekte ve 1500 lira bilet fiyatı bulunmaktadır.

Avustralya’da Yaşam

Avustralya’da Eğitim alacaksanız ve seyahat için hazırlıklara başlıyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç şey bulunmaktadır. Öncelikle bu ülkenin güney yarım kürede olduğunu unutmamalısınız. Güney yarım kürede bize göre mevsimler ters durumdadır. Yani Türkiye’de kış mevsimi iken Avustralya’da yaz mevsimi yaşanmaktadır. Avustralya’da yaz mevsimi kasım ve şubat aylarında yaşanırken, kış mevsimi ise haziran ve ağustos ayları arasında yaşanır. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak bir hava ile geçmektedir. Kış ayları ise soğuk bir havayla beraber sık sık yağmur yağmaktadır. Son olarak priz şekilleri Avustralya’da farklı olmaktadır. Bu sebeple uluslararası şarj adaptörü edinmelisiniz.

Avustralya’da Eğitim

Avustralya, eğitim kalitesi bakımından dünyada üst sıralarda bulunan üniversitelere sahiptir. Her yıl binlerce öğrenci Avustralya’da Eğitim alabilmek için başvuru yapmaktadır. Avustralya’dan alınan lisans ve yüksek lisans diplomaları tüm dünyada geçerliliğe sahiptir. Bunun yanı sıra Avustralya hükümeti, ülkede eğitim gören öğrencilere kısmi zamanlı çalışma izni vermektedir. İş ücretleri ise saatlik 15 ile 20 Avustralya Doları arasında değişmektedir. Opal adlı bir ulaşım ağına sahip olan Avustralya’da tren, metro, otobüs, feribot gibi tüm toplu taşıma sistemleri bu ağa dahildir. Bu ağı kullanabilmek için Opal Card, Opal Single Trip Ticket veya Opal Single Bus Ticket edinmelisiniz.


Yorum yapın